Mobil İmza Nedir? Mobil İmza ne işe yarar? Mobil İmza Nasıl Çalışır ? Mobil İmza Nasıl Alınır? Turkcell Mobil İmza, Türk Telekom Mobil İmza, Vodafone Mobil İmza nasıl alınır?

Teknoloji çağının en çok kullanılan yöntemlerinden olan mobil imza, birçok işlem için zaman kazandırıyor. Peki, mobil imzayı almak için hangi yolları izlemek gerekiyor?

Mobil imza ile ıslak imza gerektiren her işleminizi hem güvenli hem de hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Bu uygulama ile kağıt israfını önlemenin yanında zamandan da tasarruf etmiş olursunuz.

Mobil İmza Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır?

Bilindiği üzere mevzuatımıza göre bir belgenin geçerliliği için mutlak surette ıslak imza olması gerekiyor. Haliyle bu durum imza atmak için bir ulaşım ve zaman külfetine sebebiyet verdiği gibi sahte imza gibi faktörler ise ciddi bir güvenlik sorununa sebep oluyor.

GSM operatörleri vasıtasıyla sunulan mobil imza ile onaylamak istediğimiz döküman için cebimize bir şifre geliyor ve bu şifreyle saniyeler içinde mekandan bağımsız evrakımızı imzalamış oluyoruz!

Mobil İmza Nasıl Alınır?

Mobil elektronik imza GSM işletmecileri tarafından sunulan bir hizmettir. Mobil imza aboneliği üç aşamadan oluşur. Ön başvuru, başvuru ve aktivasyon.

Bu teknoloji GSM operatörleri aracılığıyla sunulduğu için Turkcell, Vodafone veya Türk Telekom (Avea) hattımızın olması gerekiyor. Her üç operatörün başvuru kıstaslarını ve mobil imza ücretlerini beraber inceleyelim. Yazımızın bu satırında biraz yüzünüz düşmüş olabilir. Evet, mobil imza ücreti mukabilinde sunulan bir hizmet ama fiyatlar öyle çok abartılı değil.

Turkcell: Öncelikle anlaşmalı bankaların internet şubesi veya Türkcell Müşteri Hizmetlerini arayarak ön başvuru yapmamız isteniyor. Ardından belirlenen bir gün ve tarihte ehliyet, kimlik gibi belgelerimizi yanımıza alıp Türkcell İletişim Merkezlerine gidip ilgili hizmet taahhütnamesini onaylayarak mobil imza hizmetini başlatabiliriz. Türkcell bu hizmet için aylık 6 TL ücret talep ediyor.

Türk Telekom: Size en yakın Türk Telekom bayisine kimlik belgenizle gitmeniz yeterli. Bir defaya mahsus 4 TL işlem ücreti ve 8 TL sim kart ücreti alan Türk Telekom bu hizmeti müşterilerine aylık 4.85 TL‘ye sunuyor.

Vodafone: Noter onaylı kimlik fotokopisi ve taahhütname ile Vodafone Cep Merkezlerine uğrayarak başvuru yapılabiliyor. Vodafone bu hizmet için faturalı hatlardan aylık 5 TL, ön ödemeli (eski tabirle kontörlü) hatlar için aylık 1.5 TL talep ediyor.

Belirtilen fiyatlar tarih ve operatöre göre değişiklik gösterebilmektedir.