Menopoz Nedir?

menopozMenopoz, kelime anlamı olarak adet kanamalarının kesilmesi demektir. Modern çağdaki hanımlar için bir tanım olarak kendisini göstermektedir. Çünkü eski Mezopotamya uygarlıklarına bakacak olursak, en yaşlı insanın 29 yaşında olduğu görülmektedir. Dolayısıyla modern toplumlarda ki insanların bir problemi olarak karşımıza çıkar.

Ülkemizde ortalama menopoz yaşı 47-48’dir. 40 yaşından daha erken adetlerin kesilmesine erken menopoz denilir. Bazen 50-55 yaşına kadar uzaması da normal kabul edilmelidir.

Menopozda Neler Olmaktadır? | Belirtileri

Yumurtaların faaliyetlerini bitirmesiyle birlikte vücutta östrojen hormonu azalmakta hatta tamamen tükenmekte buna bağlı olarak ateş basmaları, terlemeler, gece uykusuzlukları, tahammülsüzlük, durum bozukluğu, kilo almaya meyilli, iştahta artış gibi bazı belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Bu dönemde kalp damar riskinin artması ve kemik yoğunluğunun azalmasıyla daha ileri dönemde yaşlılıkta kemik kırılmalarına, kalp damar hastalıklarının ortaya çıkmasına yol açmasından dolayı da oldukça önem kazanmaktadır. Bu dönemde gerekli kontroller yapıldıktan sonra isteyen kimselere hormon replasman tedavisi yapılmak suretiyle eksik olan östrojen hormonu yerine konulmakta ve yaşam kalitesi arttırılabilmektedir. Bu dönemde diyet, egzersiz, mutlaka doğru beslenme ve hiç olmazsa yılda bir kez doktor kontrolünü ihmal etmemek gerekir.