meme_kanseri_nedir-1110x400

Kadınlar arasında en yaygın olan kanser türü meme kanseridir. Erken tanı ile birçok kadın meme kanserini yenebilmektedir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte kansere yakalanma riski artmaktadır. Bu yüzden, yaşı ilerlemiş olan kadınların bu konuda daha da hassas davranmaları gerekmektedir.

30 yaş ve üzerinde olan kadınlar için, yıllık olarak düzenli meme kanseri kontrolü yapılması gerekmektedir. Ve her yaştaki kadınlar, özellikle duş esnasında memelerinde herhangi bir farklılık olup olmadığını incelemeyi alışkanlık haline getirmelidir. Meme kontrollerini düzenli olarak yapmanız, sizin olası bir meme kanserine yakalandığınızı hemen fark etmeniz demektir. Erken tanı ise tedavinin daha kolay ve olumlu yanıt vermesi için şarttır. Kadınlar için, her ay yapacakları meme kontrollerinin en doğru zamanı, adet dönemlerinden bir hafta sonradır. Adet kanaması kesilen kadınların ise, her ay aynı gün düzenli olarak kontrol etmeleri gerekmektedir.

Meme Kanseri Nedir?

Meme kanseri, süt bezleri ve sütü memeye taşıyan kanalları oluşturan hücrelerin arasında, kontrolsüz şekilde çoğalan tümoral oluşumdur. Sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte genetik yatkınlık meme kanserine yakalanma riskini arttırmaktadır.

Meme Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Meme kanserinin nedenleri arasında ilk olarak genetik yatkınlık olsa da, daha birçok sebep meme kanserine zemin hazırlamaktadır. İlk doğumunu 30 yaşından sonra yapmış kadınlarda, erken yaşta adet gören ve geç menopoza giren kadınlarda meme kanserine yakalanma riski fazladır. Uzun süreli kullanılan doğum kontrol hapları, menopoz sonrası kullanılan hormon hapları, alkol ve yüksek yağ içeren besinlerle beslenmek de meme kanseri sebepleri arasında yer almaktadır.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

  • Memelerde yeni oluşmuş olan sertlikler meme kanserinin ilk belirtilerindendir. Aylık meme kontrolü yaparken bu tür bir sertlik ile karşılaşırsanız, hiç vakit kaybetmeden hemen bir doktora gidin.
  • Memeler arasında olan büyüklük farkı da meme kanserinin belirtileridir. Yalnız bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta, memelerin gelişimi sırasında olan büyüklük farkları değildir. Bazı kadınlarda gelişim süresinde bu tür bir durum olabilmektedir ve bunun sağlık açısından hiçbir zararı yoktur. Sonradan oluşan meme büyüklükleri büyük tehlikeler doğurmaktadır. Böyle bir durum karşısında hemen tedavi olmalısınız.
  • Meme kanserlerinin belirtileri arasında, meme ağrıları da vardır. Birçok kadın meme ağrısı şikâyeti ile gittiği doktor kontrollerinde meme kanseri teşhisi ile karşılaşmaktadır. Meme kanseri olan herkesin, meme ağrısı çekeceği gibi bir durum söz konusu değildir. Kimi meme kanseri olan kadınlar herhangi bir ağrı hissetmemektedirler. Yine de böylesi bir durum ile karşı karşıya kalırsanız ihmal etmeyin ve bir kontrolden geçin. Ayrıca meme ağrıları adet dönemlerine bağlı olarak da olabilmektedir. Bu konuda dikkatli davranmalısınız.
  • Meme kanserinin belirtilerinin biride göğüsten gelen kanla karışık sıvıdır. Bu durum tabi ki de hiç normal değildir ve büyük olasılıkla meme kanseri belirtisidir. Bunun yanında meme kanserinin, meme ucunda yanma ya da kaşıntı hissi, meme ucunda pullanmalar gibi belirtileri de vardır.

 

Meme Kanserinden Korunma Yolları Nelerdir?

  • Meme kanserinden korunmak için ideal kiloda olmaya özen gösterin.
  • Bütün kanserlerde olduğu gibi meme kanserinden de korunmak için sağlıklı beslenin, alkol ve sigaradan uzak durun
  • Meme kanserine karşı düzenli olarak meme kontrolü yapın.
  • Sporu bir yaşam tarzı haline getirin. Haftada 75-150 dakika yürüyen bir kadının meme kanserine yakalanma riskinin %18 azaldığı tespit edilmiştir.
  • Mümkünse çocuk sahibi olmayı çok geç yaşlara bırakmayın.
  • Emzirmenin korucuyu etkisi olduğundan çocuğunuzu uzun süreli emzirin.

 

Meme Kanserinin Tedavisi

Meme kanseri tedavilerinde birçok farklı yöntem uygulanmaktadır. Bu uygulamalar, memede oluşan kitlenin yerine ve büyüklüğüne bağlı olarak değişmektedir. Bu durumda en etkili olan faktör ise kitlenin yayılım durumudur. Her hastanın memesinde oluşan kitleye bağlı olarak bir tedavi planı uygulanır.

Tedavi Yöntemleri;

Kemoterapi, kanser hücrelerini yok etmek için uygulanan bir yöntemdir. Erken teşhis yapıldığı durumlarda kemoterapi ile tedavi mümkündür.

Cerrahi, memeden tümörü çıkarmak ya da daha fazla yayılması durumunda memeyi almak için kullanılan yöntemdir. Birçok meme kanseri tedavisi bu şekilde yapılmaktadır.