Londra, dünyanın en büyük turistik yerlerinden biridir ve her yıl 15 milyon ziyaretçinin ilgisini çekmektedir. İngiltere’nin başkenti, canlı bir sanat ve eğlence merkezidir. Kraliyet saraylarından halkın parlamentosuna, Roma kalıntılarından kalelerden katedrallere kadar, birçok yer keşfedilmek için beklemektedir. Şehirde görülmesi gerekenler kısa bir seyahatte bitirilemez, ancak size mutlaka görülmesi gereken 14 yeri aktaracağız.

Buckingham Sarayı

İngiltere’nin en ikonik yapılarından biri olan Buckingham Sarayı, Londra’nın en popüler gösterilerinden biri olan nöbet değişim sahnesine ev sahipliği yapar. Saat 11: 30’da bu renkli ve ücretsiz gösteri yürüyüş ve müzik gösterisi ile St James Sarayı’nda gerçekleşir. Buckingham Sarayı 1837’de inşa edilmiş ve yıllardır Kraliyet Ailesi’nin Londra konutu olmuştur.

Big Ben ve Parlamento Binası

Big Ben, Londra’nın simgesel bir dönüm noktasıdır. Hemen aşağısında Thames Nehri boyunca uzanan, Parlamento Binası mevcut. Parlamento binalarının turları, gerçek zamanlı tartışmaları ve canlı siyasi görüşmeleri görmek için eşsiz bir fırsat sunuyor. Parlamento Meydanı’ndaki Whitehall, çok sayıda devlet binası ile kaplıdır.

Hyde Park

350 dönümlük alanı kaplayan Hyde Park, Londra’nın en büyük açık alanı ve 1635 yılından beri gezginler için bir huzur noktası haline geldi. Parkın en önemli özelliklerinden biri insan yapımı bir göldür. Parkın içerisinde bulunan birçok yapının yanı sıra dinlenmek için vakit geçirebileceğiniz alanlar da bulunmaktadır.

London Eye

2000 yılında Londra’nın bininci yıl kutlamalarını sembolleştirmek için yapılan London Eye, Avrupa’nın en büyük dönmedolabıdır. Cam kapsülleri, Thames Nehri’nin üzerinde yükselerek kentin en muhteşem manzaralarını sunar. Dönme dolaba binmek için uzun süre beklemeniz gerekebilir, ancak biletinizi online alırsanız bu sırayı beklemenize gerek kalmaz.

Trafalgar Meydanı

Trafalgar Meydanı, Lord Horatio Nelson’ın 1805’de Trafalgar’daki Fransız ve İspanyol zaferlerini anmak için inşa edilmiştir. Admiralty Arch, St Martin-in-the-Fields ve Ulusal Galeri meydanı çevreleyen yapılar. Piccadilly Circus ise Piccadilly, Regent, Haymarket ve Shaftesbury Caddesi gibi birkaç işlek caddenin kesiştiği noktaya verilen isim. Londra’nın en ünlü heykeli de burada yer almaktadır.

Tower of London ve Tower Bridge

Yıllardır farklı amaçlar için kullanılan muhteşem Londra Kulesi, İngiltere’nin en ikonik yapılarından biri. 1078’de William the Conqueror tarafından yaptırılan devasa Beyaz Kule’nin 17. yüzyıldaki Krallar Şövalyesi, muhteşem silah görüntüleri ve zırhlarıyla dikkat çekiyor. Diğer önemli yerler arasında ünlü Crown Jewels sergisi, Beefeaters, Royal Nane ve gerekçelerle gerçekleşen idamlarla ilgili korkunç sergiler yer alıyor. Thames Nehri’nin 61 metre yüksekliğinde yer alan iki büyük kuleye sahip Tower Bridge ise Londra’nın en ünlü yerlerinden biridir.

Londra’da diğer görülmesi gereken yerler ise şu şekilde:

  • Ulusal Galeri
  • Kew Gardens
  • Greenwich
  • Covent Garden
  • St Paul Katedrali
  • Hampton Court Sarayı
  • Westminster Abbey
  • The British Museum

Eğer Londra seyahatinizi daha kapsamlı geçirmek istiyorsanız Londra gezi bilgileri ve ipuçlarının yer aldığı bu sayfa size yardımcı olabilir.