Yemekteyiz yarışmasındaki ‘lob’diyalogu ardından ‘beyin lobları ve görevleri’ yeniden gündeme geldi. İşte beyin lobları ve görevlerine ilişkin bilgiler!

Beyin işleyişini sistematik bir şekilde yerine getirmesi için 5 ana lobu çalışır. İnsan beyninde beş ana lob bulunur ve bu lobların her birinin farklı görev ve işlevleri vardır. Lob; çizgi ve bölmelerle ayrılmış kısımlardır ve mikroskobik incelemeye gerek duyulmaksızın karar verilebilir. İşte o loblar ve görevlerine ilişkin bilgiler!

Frontal lob: Bilinçli düşünme; zarar görmesi durumunda ruh hali, hissiyat değişikliği olabilir.

Parietal lob: Çeşitli duyu organlarından gelen bilgileri birleştirmede önemli rol oynar. Ayrıca nesnelerin kullanılması ve bazı mekansal görüş işlemelerinde (visuospatial processing) parietal lobun kimi bölümleri rol alır.

Oksipital lob: Görme duyusuyla ilgili bilgilerin işlendiği lobdur. Hafif zarar görmesi halüsinasyonlara sebep olur.

Temporal lob: Ses ve kokunun algılanması, aynı zamanda da yüzler, mekanlar gibi karmaşık uyaranların işlenmesi bu lob tarafından sağlanır.

Serebellum: Duyu organlarından gelen bilgilerle haraketi ilişkilendirir. Bu lob özellikle dengenin sağlanmasında önemli rol oynar.

Beyin loblarını incelediğimizde vücudumuzun her bir yapısını ayrı bir lobun yönettiğini görmekteyiz. Buda vücudumuzun sistemli düzenli aktif bir şekilde çalışmasını sağlayan sistem olmazsa olmaz durumuna gelmektedir.