linkedin_nedir-1110x400

Sosyal ağlar günümüzde internet dünyasının vazgeçilmez unsurları olarak değerlendirilmektedir. Oldukça yaygınlaşan ve sayıları artan bu sosyal medya ağları ile pek çok kişi birbiriyle iletişime geçmekte, fotoğraf ve video paylaşımı yapmakta hatta dijital ortamda CV hazırlayabilmektedir. Sosyal medyanın farklı bir yerinde yer alan Linkedin, iş aramakta olan ve işveren kişilerin kullandıkları, iş hayatlarıyla ilgili bilgilerin paylaşılması şeklinde kullanılan sosyal bir ağdır.

Diğer sosyal ağlardan farklı olarak eğlence amacıyla değil iş bulmak, iş vermek gibi daha ciddi amaçlar için kullanılan Linkedin dünyanın en geniş profesyonel ağlarından biridir. Dijital ortamda hazırlanan CV’niz sayesinde iş başvuruları yapabilir, iş ilanlarını takip edebilirsiniz. Eğer işverenseniz de aradığınız kriterlerde ve meslekte birini rahatlıkla bulup, iletişime geçebilirsiniz. Basit bir üyelik işleminden sonra kişisel bilgilerinizi girebilir ve size kariyer imkanı sunan birçok iş ağına ulaşabilirsiniz.

Linkedin Nedir?

Linkedin iş arayan ve işverenlerin buluştuğu ve iş hayatlarıyla ilgili bilgi paylaşımlarında bulunduklar sosyal bir ağdır. Diğer sosyal ağlarla oldukça benzer olan Linkedin’i diğer ağlardan ayıran tek fark iş amaçlı olarak kullanılmasıdır. Meslektaşların birbirleriyle daha kolay bir şekilde iletişime geçmeleri ve kolaylıkla arkadaş edinebildikleri bir platformdur.

Dünyadaki en geniş profesyonel ağlardan birini oluşturmakta olan linkedin kullanım bakımından oldukça basittir. Arkadaş bulabilmek için yapılması gereken tek işlem e-mail adresiniz üzerindeki taratma işlemini gerçekleştirmenizdir. Bu durumunda defterinizde kayıtlı olarak bulunan kişilerle kolay bir şekilde irtibat kurabilirsiniz.

Linkedin Nasıl Kullanılır?

Linkedin kullanabilmek için öncelikle bir e-posta adresine sahip olmanız gerekmektedir. Diğer sosyal ağlarda olduğu gibi linkedin için de e-posta adresi, adınız, soyadınız gibi temel bilgilerle üyelik işlemi gerçekleştirilmektedir. Üyelik işlemi sırayla tamamlandıktan sonra en önemli kısım kendiniz için oluşturacağınız profildir. Bu profil sizi en iyi şekilde anlatabilecek, aradığınızı net bir biçimde fark ettirebilecek bir özellik taşımalıdır. Profil içeriğinizde öğrenim hayatınız, elde ettiğiniz başarılar, iş ve çalışma tecrübeleri, bildiğiniz diller, hobileriniz, aktif olarak kullandığınız sosyal ağlar gibi birçok bilgiyi paylaşabilirsiniz. Oluşturacağınız bu profili istediğiniz dilde hazırlama imkânınız bulunmaktadır. Çalışmak istediğiniz alanla ilgili kişilerle bağlantı kurarak istediğiniz şirketleri takip edebilme imkânınızla birlikte ilginizi çeken diğer pek çok alanla ilgili gruplara da dahil olarak aktifliğinizi artırabilirsiniz. Linkedin’de oluşturulmuş gruplar; meslek ve iş dalları daha önceden değinilmiş ya da değinilmemiş birçok güncel konuyla birlikte küresel ölçülerde herkes tarafından paylaşılabilen ve bilgi alışverişi yapılabilmesine imkân vermekte olan oldukça kaliteli topluluklardan oluşmaktadır. Linkedin’de birçok grup bulunmakta ancak kullanıcılar bu gruplardan yalnızca 50 tanesine üye olabilmektedir. Bu sebeple gruplara üye olurken oldukça seçici davranılması gerekmektedir.

Linkedin’e kayıt olmanızla birlikte ilk olarak e-postanızda kayıtlı adres defterinizde bulunan kişiler karşınıza çıkmaktadır. İsteğinize bağlı olarak tanıdığınız kişilerle bağlantı kurabilir, daha önce tanımadığınız fakat alanında oldukça faydalı paylaşımlarda bulunan ve popüler olan birçok kişiyle de etkileşimde bulunma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Linkedin üzerinde üyelik ücretli ve ücretsiz olarak iki bölüme ayrılmaktadır. Ücretsiz bölümdeki kullanıcılar uygulamaların birçoğundan yararlanmakla birlikte belirli kısıtlamalar bulunmaktadır. Ücretli hesapta tanımlamış olduğunuz profile kimlerin baktığını ve dünya üzerindeki kullanıcıların profillerine erişmeniz mümkündür. Ancak bağlantınız olmayan kullanıcıların profillerine onların izin verdiği ölçüler dahilinde ulaşabilirsiniz. Ücretli hesapta ise bağlantınız olmayan kullanıcılarla mesajlaşma, profillerini klasöre kaydetme, herhangi bir profil üzerine not düşme ve o profil kullanıcısıyla iletişime geçmek, nitelikli arama filtreleri oluşturabilmek gibi işlemler de yapılabilmektedir.

Linkedin Ne İşe Yarar?

Linkedin’in temel kullanım amacı iş başvurusu yapmak isteyen kişilerin kolay bir şekilde iş başvurularını gerçekleştirebilmeleri, yapılan sunumlar, dosyalar ve pek çok kitabın rahat bir şekilde paylaşılması, blogların kolay bir şekilde reklamının yapılması, iş hayatıyla ilgili konularla ilgili bilgi alışverişi yapılması gibi daha birçok konuda fayda elde etmektir. İnternet ortamı üzerinde oluşturacağınız bu dijital CV sayesinde ilgili olduğunuz alandaki kişilerle iletişime geçmek, şirketleri takip etmek daha kolay bir hal alacaktır.