1)Levrek bir kıyı balığıdır.Akım zamanı vardır bu ise Kasım başlarından Mart ortalarına kadar sürer.Doruk noktasına Aralık ortalarından Ocak ortalarına kadar olan sürede ulaşır.

2)Mevsimlerin karışması nedeniyle bu sezon bu sürede sanırım bir aylık kadar bir kayma olabilecektir.

3)Levrek atceği uzun süreli bir avdır.Dolayısıyla avcı kullanacağı takımları seçerken,etkin,hafif,güçlü takımlar kullanmalıdır.Yoksa kısa sürede yorulabilir.

4)Avcı levreği nerede araması gerektiğini bilmelidir.Özetle bu yerlerin sabahın ilk ışıklarında mendirek,barınak gibi yerlerin içi yakın çevresinin taranması,Denize ulaşan akarsuların önü yanı ve icabı halinde içi diye tanımlayabiliriz.
Keza bazı kayalıkların etrafı,kumluk,eriştelik yerlerin birleşimleri aranmalıdır.

5)Levrek karambolcu bir balıktır.BU bakımdan kıyı suyunu karıştıran akıntı rüzgarlı ve hafif bulanık sularda en iyi avı verir.Günün her saatinde levrek alınsada sabahın ilk anları daha önemlidir.

6)Levrek gagalı ve çekerken dalan sahtelerden çok su üstü sahtelerine daha istekli saldırır.

7)Avcı iyi gözlemci olmalıdır.Su üstü oynaklarını iyi takip etmeli,tespit ettiğinde o noktaya erişebilir atışlarını gerçekleştirebilmeli,bu esnadada gizlilik ve sessizliğe özen göstermelidir.

8)İcabı halinde fısıltı halinde konuşmalı,eğilerek yada oturarak atış ve çekişlerini yapmalıdır.

9)Bazı bölgeler lodosta bazıları ise sair rüzgarlarda daha iyi av vermektedirler.Burada esas olan kıyı suyunun yatık kalması yerine dalgalı olmasıdır.

10)Yatık havalarda ancak liman ve barınak içi ve yakın çevresinde,oda günün ilk ışıklarında,alaca karanlıkta,genelde tespit edilecek levrek combalakları esnasında av verecektir.Bu uzun süre maalesef devam etmez.

11)Karşıdan gelen rüzgarla bulanan sular,dalgalı denizler levreğin en sevdiği anlar olsada,burada en dikkat edilecek husus,kabaran denizin kıyıya yığma çabasında olduğu muhtelif erişteler,yosunlar gibi objelerden asgari etkilenerek yapılacak atışlar olmalıdır.

12)Bu gibi durumlarda gözle net ayırt edilebilecek kıyı şeridi boyunca yer alan bir görüntü olacaktır.Oda dalgaların kırıldığı yerde oluşan daha bulanık ve takılmaya müsait objeleri taşıyan bölge ile dalgaların ötesinde kalan berrak kısımlardır.Levrekler neredeyse bu hat boyunca aranır ve avlanırlar.İşte avcı bunu iyi bilmeli,icabında suya göğüs yada kasık çizmesi ile bir miktar girmeli,asla dikine mümkün olduğunca uzak atışlar yapma yerine,bu hatta olabildiğince paralel uzun atışlar yapmalıdır.Bu sayede daha uzun levrek suyundan kandırıcısı gelecek ve balık yakalama şansı yükselecektir.

13)Avcı ava başlamadan önce makarasının kalama ayarını güzelce yapmalıdır.Kalama ayarı behemahal kamış ucundan yapılmalıdır.Zira gelen balık buradan çekecektir.Kamışın eğilmesi,sonrasında makara bobininden misinanın sağılması daha sıhhatli olabilecek,iri bir levrekte dahi,balığın yorulup dışarı alınması mümkün olacaktır.

14)Balığı yorduktan sonra asla kamışınızı kaldırarak dışarı almaya kalkmayınız.Bu an hassas bir andır.Böyle yaparsanız vede ince misina kullanıyorsanız,kopma yaşayabilirsiniz.

15)Yanınızda hafif yeterli genişlikte ve gözleri geniş ve kalın misinadan yapılma kepçe bulundurunuz.İnce gözlü ve elyaftan mamul kepçe başınıza dert açar.Aldığınız bir balığın ağzından taşan kandırıcının boşta kalan iğnesi,elyafa iyice dolanır ve bloke olursunuz.

16)En iyi aksiyon nispeten fazla uzun olmayan kamışlarla verilir.Kişinin boy ve kol uzunluğuyla orantılı olarak 2,10 civarı ile 3 00 metre civarı idealdir.

17)Kamışın atar değerleri arasında kalan kulanılacak kandırıcı ağırlıkları avcının daha isabetli ve uzun atışlar yapabilmesine olanak tanıyacaktır.Örneğin 5-20 gr.atışlı bir kamışınız varsa bununla 25-30 gr ağırlıkta bir kandırıcıyı atmakta zorlanırsınız.Bütün hepsine uygun bir kamış olabileceğini sanmıyorum.Değerleri öyle görünsede yanıltıcı olabilecektir.Tutkulu bir leevrek avcısının bence 5-20,10-30,15-40 gibi atarlı kamışlara sahip olması idealdir.Bu sizin zevkinizdir.Maddi endişe taşımamalısınız.

18)Bu av tekniğinde benim ideal makaram Shimanodur.Başka markalarla mukayese etmeye girmem.

19)Özellikle su üstü kandırıcılarda ve aksiyon tekniklerinden WTD’de devri yüksek makara kullanınız.Bu devir oranı 1’e6 veya civarında olmalıdır.

20)Atcek avında kamışınızın yanısıra makaranızında fazla büyük olmaması hafiflik acısından faydalı olacak ve sizin daha uzun süre atcek yapmanızı sağlayacaktır.

21)İdeal makara kafası 2,500 ile 4000 arası olabilir.

22)Şayet uzun atışlarda nihai noktaya varmak istiyorsanız,özellikle cok ince PE misina kullanınız.Burada kalınlık 0,08mm ile 0,12 mm arasında daha etkindir.

23)İp misina türevleri kullanmanın avantajlarının yanısıra dezavantajlarıda olabilir.Bunu asgariye indirmek elinizdedir,Şöyleki;Atışlar sonrasında bir miktar özelliktede rüzgarlı havalarda daha çok olabilecek boş misina sağılacaktır.Burada önemli olan bu boş misinanın sarılmasına özen gösterilmesidir.Bu sayede ilk metreler dahi sıkıca makara sarılabilecek ve müteakip atışlarda kuş gözü gibi düğümlenmelerden arınabilmeniz mümkün olacaktır.Aksi takdirde aşağıda kalacak gevşek sarımlı bir miktar misina müteakip atışlarda kücükte olsa düğümlenecek,bunu acamanız gayet zor olacak ve atışlara devam etmeniz halindede girgite büyüyerek içinden çıkılamaz ve avınıza ara vemenize sebep olacak hale gelecektir.

24)Şu anda piyasada bulunabilen etkli kandırıcılar ise
River2Sea Bubble Pen,River2Sea Rover 98,Lucky Craft Saltwater Sammy2Cultiva su üstü kandırıcıları,River2Sea’nın Target Minnow’larının özellikle HD13 gagalı sahteleri,Rapala markanın Husky Jerk FT’si ayrıca Husky Jerk MU’su keza Rapalanın Skitter Pop’unun Mu serisi,Strike Pronun limon tabir edilen sahteleri yeterli olabilecektir.Elbette Yo-zurinin Pins Minnowlarının 176,177 serileri ile bazı klasik crystal minnowları etkindir.Bunlardan lütfen Floating tabir edilen durağan halde batmayan tiplerini seciniz.
Bulanık sularda ayrıca Albanın Tobby Kaşıklarının 3 No’ları etkin olacaktır.

Lütfen not edinizki bir çırpıda yazdığım bu noktaların haricinde,soracağınız sorularla ilave anlatımlarımda bulunabilirim.
Sevgi ve saygımla kalınız

Vedat Abayoğlu
1948 – Çanakkale