lepistes-ailesi

“Lepistesim hamile mi?” veya “Lepistesim ne zaman doğurur? Canlı doğuran balıkları ile ilgili oldukça sık karşılaşılan ve bir çok akvarist tarafından sorulan soruları bu konumuzda cevaplamaya çalışacağız. Herhangi bir sorunuz olursa konu altından yorum olarak bize iletebilirsiniz.

Eğer sizde lepistesinizin hamile olup olmadığını ve hamile lepistesinizin ne zaman doğum yapacağını merak ediyorsanız bu konumuza göz atabilirsiniz.

Lepistes akvaryumlarda hamile lepistesler için ideal akvaryum sıcaklığı yaklaşık 24-27 derecedir. Fakat erkek lepistesler için bu değerler kimi zaman değişebiliyor, bazen 25 derecede bile oldukça iyi bir şekilde kendilerini tolere edebiliyorlar.Lepistes balıkları canlı doğum yaparlar ve yavrularının büyümeside ve bakımıda oldukça rahattır. Genellikle lepistes akvaryumlarının bol bitkili olması önerilir. Bu sayede dişi hamile lepistesler doğuma yakın daha az strest altında olurlar ve daha sağlıklı bir doğum yapabilirler. Bu sayede yavruların hayatta kalma oranıda artacaktır ve akvaryum bol bitkili olduğundan dolayı yeni doğan yavru lepistesler akvaryumda çok rahat bir şekilde saklanabileceklerdir.

Lepistesim Hamile Mi ? Hamile Lepistes Nasıl Anlaşılır ? ;

  • Dişi lepistesler bir kere hamile kaldıktan sonra tekrar tekrar doğum yapabilirler. Bunun temel nedeni ise erkeğin materyallerini vücutlarında saklarlar ve bu sayede 5-6 ay boyunca erkek lepistes olmadan doğum yapabilirler. Eğer daha önceden doğum yapmış bir lepistesiniz var ise belirtmiş olduğumuz gibi normal şartlar altında tekrar doğum yapabilecektir.
  • Bir dişi lepistes ile bir erkek lepistes aynı ortamda bir süre kalmışlarsa muhtemelen dişi lepistesiniz hamiledir. Çünkü erkek lepisteslerde inanılmaz bir üreme iç güdüsü vardır.
  • Lepistesinizin hamile olup olmadığını anlamak istiyorsanız dişi lepistesin arka bölümü yani anüs kısmı siyah renkli olur. Ayrıca balığınıza baktığınızda da karnının giderek şiştiğini fark ediyorsanız hamile olduğunu anlayabilirsiniz.

 Lepistesim Ne Zaman Doğurur ? ;

  • Hamile dişi lepistesler, normal şartlarda 30 gün içerisinde doğum yaparlar, tabi bu süre bazı durumlarda 27 ila 40 gün arasında değişebilir. Balığın doğum süresini etkileyen faktörler ise ; balığın yaşı, beslenme durumu, su şartları ve balığın ırkıdır.
  • Hamile lepistesiniz kesinlikle doğum yapacaktır fakat tam olarak ne zaman doğum yapacağı bilinmez, sadece balığın durumuna bakılarak tahmini cevaplar verilir.
  • Lepistesin doğum süresi, yazımızda da belirttiğimiz gibi lepistesinizin beslenme durumuna, akvaryum şartlarına ve balığın ırkına göre dğeişkenlik gösterir.

Lepistes doğum yapmadan önce doğurmak üzere olduğunu bir süre önce anlayabilir miyiz ? Lepistes Balığı Doğum Belirtileri  Nelerdir ? ; Lepistesin Doğuracağı Nasıl Anlaşılır ?

Evet, bu mümkün. Fakat hamile lepistesinizin doğum vaktinin yaklaştığını anlamak için onu oldukça iyi bir şekilde gözlemlemeniz gerekiyor. Genellikle doğum öncesinde balıklar gizlenmek isterler ve bazen daha da agresif olabilirler. Ayrıca erkek lepistesler tarafından sürekli olarak kovalanırlar. Bunun temel nedeni ise hamile lepistesler, doğum yaklaşınca vücutlarından bir madde salgılar ve bu madde erkek lepistesleri kendisine çeker. Doğuma çok az bir süre kaldığında ise hamile balığın arka bölümde ve siyah kısmın ucunda ufak bir oluşum gözlenebilir. Bu oluşumu farketmek için oldukça iyi bir şekilde kontrol etmelisiniz. Belkide bu işaretler, lepistesinizin doğuma oldukça yaklaştığının bir habercisi olabilir.

Hamile Dişi Lepistes Balığı Nasıl Doğurur ? Lepistes Balığı Nasıl Yavrular ?  Nasıl Ürer ?

Lepistesler canlı doğurlar ve yavruları canlı ve hareket halinde dünyaya gelir. Bazı balıklarda olduğu gibi yumurtalama şeklinde çoğalmazlar.

 Lepistes Balıkları Kaç Tane Yavru Doğurur ?

Lepistesler, ayda ortalama olarak 10 ila 200 arasında yavru lepistes dünyaya getirebilir.

Hamile Lepistes Doğum Süresi Ne kadar ?

Hamile lepistesin doğum süresi birkaç saat sürebilir. Özellikle strest altında olduğu dönemlerde doğum süresi kimi zaman bir güne kadar çıkabilir.

Lepisteslerim Hamile ama Doğurmuyor Ne Yapmalıyım ? Dişi Lepistesim Neden Doğurmuyor ?

Lepistesler, ayda 1 kere yavru verir. Biraz daha sabırlı olmalısınız, uygun zaman geldiğinde yavru lepistesleriniz dünyaya gelecektir.

Lepistes Yavruları Neden Ölü Doğuyor ?

Lepistesiniz hamile ise ve doğuma oldukça yakın bir süre var ise akvaryuma gereksiz müdahale edilmemesi gereklidir. Özellikle balığın strest altına girmesinden kaynaklı lepistesler ölü yavru doğumu yapabilir.

Lepistesler Yavrularını Yer Mi ?

Lepistesler, doğum yaptıktan kısa bir süre sonra akvaryumda gezen ve alışık olmadıkları yavrularını yem zannederek yeme eğilimi gösterirler. Fakat zaman içerisinde yavrularına alışacak ve onları kovalamaktan vazgeçeceklerdir. İlk başlarda birkaç yavru kaybı vermeniz normaldir, dişi lepistesiniz birkaç doğum tecrübesi atlattıktan sonra yavrularını yememeye başlayacaktır. Ayrıca akvaryumunuzun balığınıza uygun koşulları olmasınada dikkat etmelisiniz, özellikle lepistes akvaryumlarının bol bitkilendirmiş olması yavru kayıplarını en aza indirgeyecektir.

Yavru Lepisteslerim Neden Ölüyor ?

Doğum sırasında bazen ölümle karşılaşılabilir. Doğum sonrasında akvaryumunuzda ölü lepistes yavruları görüyorsanız, akvaryumunuzda birşeyler ters gidiyor olabilir. Özellikle yavruların beslenme sorunları veya strestten kaynaklı ölüm nedenlerini iyi bir şekilde araştırmanız ve gerekli müdahaleyi yapmanız gerekiyor. Bazen akvaryum filtresine yavrular takılarak ölebiliyorlar.

Kaynak: lepisteskulubu.org