Lazer epilasyon nedir?  Lazer epilasyonu riskli midir? Hangi lazer epilasyon cihazı daha iyidir? Lazer epilasyon cihazı çeşitleri nelerdir?  

Lazer-EpilasyonLazer Epilasyon Nedir?

Lazer epilasyon, belli dalga boylarında ışık enerjisi kullanılarak tüylerin yok edilmesi yöntemidir.

Lazer epilasyonla ilgili en büyük problem, en çok sorulan soru lazer epilasyonunun riskli olup olmadığı yönündedir. Yaklaşık 40 yıllık bir süredir, epilasyon ve lazer teknolojileri tıpta kullanılmaktadır. Şuana kadar lazer epilasyonuna bağlı herhangi bir yan etki bildirilmemiştir. Yalnızca epilasyon amacıyla kullanılan lazer ışığı, kıl köklerine gider burada ki melenin pigmentinde görerek, tanıyarak ısı oluşturur. Bu oluşan ısı kıl köklerinden harabiyet yaparak zaman içinde seanslar ilerledikçe tüylerin tekrar çıkmasına engel olur.

Lazerlerle ilgili yine en çok sorulan sorulardan biri de hangi lazer cihazının daha iyi olduğu yönündedir. Epilasyon amacıyla en çok kullanılan lazerler Alexandrite, Diode ve Nd:yag lazerlerdir. Ancak bunların birbirine üstün ve eksik tarafları olduğu için bu sorunun net bir cevabı yoktur. Kıl tipine ve cilt tipine bakıldığı zaman lazer seçimi buna bakılarak yapılırsa daha doğru olur. Lazerlerde seanslar ortalama 5-10 seans aralığındadır. Yine beyaz ten ve koyu kılın olması seansların daha erken bitmesine nenden olur.

Lazer epilasyon seanslar şeklinde uygulanır. Ortalama seans aralıkları 6 haftadır. Bu arada tüylerin tekrar çıkması beklenir. Tüyler çıktıktan sonra da sonraki seanslar uygulanır. Seanslar ilerledikçe tüylerde belli oranda azalma görülmektedir.