Hoş kokulu bir bitki olan lavantanın birçok yararı bulunuyor. Lavanta bitkisi nelere iyi geliyor?

Ülkemizde sadece Akdeniz Bölgesi’nde yetişen lavanta bitkisi, oldukça geniş bir alanda yetişir. Güzel kokulu bu bitkinin görünümü ise çalı şeklindedir. Lavanta bitkisinin çiçekleri kırmızı, mor ve mavi renge sahip olabilir. Bu çiçekler başak görünümündedir.

Dünyada Güney Avrupa dışında Avustralya, Arap Yarımadası, Rusya, Afrika ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yetiştirilmektedir. 60-100 santimetre yüksekliğe kadar uzayabilen bitki, çok dallıdır ve yeşil yaprakları yukarı doğrudur.

Lavantaya güzel kokusunu mor, mavi-mor renkli çiçeklerinin içinde bulunan yağ verir. Lavanta kokulu ürünler bu yapraklardan elde edilen öz ile hazırlanmaktadır. Geleneksel olarak parfüm yapımında, bahçe bitkisi ve dekoratif amaçlı olarak kullanılan bitki en iyi gün boyu güneş gören ortamlarda yetişmektedir.

lavanta-bitkisi1Lavanta bitkisi 1000 metre ile 1800 metre yükseklikte yetişir. Bu yükseklikteki dağlarda yetişen lavanta, genellikle süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. Güzel kokusu nedeniyle parfümeri ve de kozmetik sanayinde de kullanılmaktadır. Bunların dışında, lavantanın insan sağlığına olan olumlu katkıları nedeniyle bu bitki sağlık alanında oldukça sık bir şekilde kullanılmaktadır.

Lavanta bitkisi, karaciğer için oldukça faydalıdır. Bu bitki türünün, karaciğerin sağlıklı çalışmasında rolü büyüktür. Özellikle de karaciğer yetmezliği sorununun tedavisinde bu bitkiden faydalanılmaktadır. Karaciğer yetmezliği tedavisinde uygulanan yöntem ise lavanta kürüdür. Lavantadan hazırlanan bu kür, zarar görmüş olan karaciğer hücrelerinin yenilenmesinde rol oynamaktadır.

Lavanta bitkisinin, yatıştırıcı ve de sakinleştirici etkisi de bulunmaktadır. Uykusuzluk problemi yaşayanlar, lavanta bitkisinden yararlanabilirler. Lavantanın sakinleştirici etkisi, kendine has olan özel kokusundan gelmektedir. Lavanta bitkisi, ağrıları dindirici özelliğe de sahiptir. Lavantanın doğrudan etki ettiği ağrı türü ise, baş ağrılarıdır. Sindirim sistemine de iyi gelen bu bitki, mide ve bağırsak hastalıklarına karşı oldukça etkilidir.

Yapılan araştırmalar neticesinde, günümüzde çok ciddi hastalıklar arasında yer alan Hepatit-B ve Hepatit-C gibi hastalıklara da lavantanın olumlu etkilerinin bulunduğu anlaşılmıştır. Siroz hastalığının başlangıcında da, lavantadan tedavi için yararlanılmaktadır. Lavanta, saç dökülme sorununda da etkilidir. Saç dökülmesinde lavantanın, dökülmeyi durduğu araştırmalar neticesinde ortaya koyulmuştur.

Lavanta bitkisini, çay olarak tüketebilirsiniz. Bir bardak suya 2 çay kaşığı lavanta koyup, su kaynatılır. 10 dakika demlendikten sonra çayın içine istenirse bal veya limon koyularak tüketilebilir.

Lavanta bitkisinin daha birçok yararı vardır. Bu yararları şöyle sıralayabiliriz;

* Kaygıyı giderir, stresi azaltır.
* Şişkinliği alır.
* Depresyon belirtilerini hafifletir.
* Soğuk algınlığının çabuk geçmesine yardımcı olur.
* Öksürüğü alır, astım belirtilerini hafifletir ve solunum yollarını rahatlatır.
* Terlemeyi artırır.
* Ateş düşürücüdür.
* Ağız kokusunu giderir.
* Kabızlık ve ishale iyi gelir.
* Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.
* Bağışıklık sistemini güçlendirir.