Kuvvet Nedir? Kuvvet çeşitleri nelerdir? Temas gerektiren kuvvetler, temas gerektirmeyen kuvvetler nelerdir?

Kuvvet-NedirKuvvet Nedir?

Kuvvet, Fizik’te kütleli bir cisme hareket kazandıran etkidir. Hem yönü hem de büyüklüğü olan kuvvet vektörel bir niceliktir.

Kuvvet görünmez fakat, etkilerinden dolayı onu tanıyabiliriz. Bir cismi çektiğimizde, sıkıştırdığımızda ya da büktüğümüzde cismin üzerine kuvvet uygulamış oluruz. Bu kuvvet yardımıyla cisme ya hareket ettirir, ya da hareket eden bir cismi durdurur ya da şeklini değiştirebiliriz. Kuvvet uygulamaya günlük hayatımızdan birçok örnek verebiliriz. Telefonu açarken, ayakkabımızı giyerken, tencereyi taşırken kuvvet uygularız.

Kuvvet Çeşitleri

Kuvvet ikiye ayrılır. Bunlar;  temas gerektiren kuvvetler ve temas gerektirmeyen kuvvetlerdir.

Temas gerektiren kuvvetlere örnek olarak topa vurmak, kalemi döndürmek gibi örnekler verebiliriz. Cisme kuvvet uygulamak için dokunmak ya da temas etmek gerekir. Temas gerektirmeyen kuvvetlere de mıknatıs kuvvetleri ya da ağaçtan yere düşen elma örneğini gösterebiliriz.

Hemen her evde annelerimizin dikiş kutularında küçük iğneleri bir arada tutan bir mıknatıs vardır. Günlük hayatımızda birçok yerde mıknatıstan yararlanırız. Mıknatıslar, doğal olarak doğada bulunabilecekleri gibi yapay olarakta sonradan üretilebilirler. Yapay mıknatıslar şekillerine göre adlandırılırlar. Bunlar çubuk mıknatıs, u mıknatıs, silindir mıknatıs, halka mıknatıs gibi. Bir mıknatısın kuvvetinin en fazla olduğu yer uç noktalarıdır. Mıknatısın uç noktalarına, mıknatısın kutupları denir. Kutuplardan biri N biride S olarak gösterilir. Eğer bir mıknatısı ortasından delip havaya kaldırırsak, mıknatısın bir ucu kuzeyi bit ucu güneyi gösterir. Mıknatısın N yazan kısmı kuzeyi, S yazan tarafı da Güneyi gösterir.

Mıknatısın değmediği halde bazı maddeleri çekmesi, o maddeye kuvvet uyguladığını gösterir. Bu kuvvete temas gerektirmeyen kuvvet denir. Günlük hayatımızda mıknatıs birçok yerde kullanılır. Buz dolaplarının kapaklarında, hoparlörlerin içinde, pusulaların iğnelerinde, elektrik motorlarında bulunur.