Kurban Eti Nasıl Kavrulur ve Haşlanır

Kurban Eti Nasıl Pişirilir

Kurban bayramının gelmesi ile hazırlıklar yapılmaya devam ediliyor. Bayrama özel etlerinize dikkat etmelisiniz. İsteyenler kavurma yada haşlama şekilde saklayabilirler. Etlerinizi tüketirken kemiklerden ayırmayın. Etlerde sinir ve yağların alınması gerekmektedir. Sinirler yüzünden etinizi tüketemediğiniz gibi sizi oldukça rahatsız edecektir. Diş ağrısına dahi sebep olabilir. Kurban’da aldığımız eti doğru şekilde haşlamalıyız.

Kavurma
Etimize uygun bir tavaya ihtiyacımız var. Yağ yerine etin yağını kullanarak erimesini bekliyoruz. Kuşbaşı olarak doğranan eti tavanın içine koyunuz. Cam kapakla kapatınız. Kavrulduktan sonra suyunu yavaş yavaş çekerek kızarma haline gelecektir. İstediğiniz gibi içersinde kekik, tuz, kırmızı biber, karabiber gibi baharatlar kullanabilirsiniz.

Haşlama
Kemikleri ayırmadan düdüklü tencereye koyunuz. Tencerenin altı kısık olup içersine ilaveden yağ koymayınız kendi yağı yeterli olacaktır. Etler kavrulurken lezzet katmak için soğanı dörde bölüp tencerenin içersine katarak biraz tuz ekleyin. Etlerin üstü kapanmayacak şekilde su ilave ederek ağzını kapatın. Kısık ateşte 30-45 dakika içersinde pişmiş olacaktır.

Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, eti doğru pişirme yöntemleri hakkında bilgi verdi. Etin yumuşaklığının hayvanın türüne, yaşına, kas ve yağ dokusu miktarına, beslenmesine, kesildikten sonraki dinlenme durumuna göre değiştiğini anlatan Şefika Aydın Selçuk, “İyi beslenmemiş hayvan eti ile çok hareket eden hayvanın eti sert olur. Bu nedenle hayvanın çeşitli yerlerinden elde edilen etlerde farklı pişirme yöntemi uygulanır. İyi beslenmiş hayvan eti yağlıdır. Yağlı etler daha yumuşaktır. Hayvan yaşlandıkça yağlılık derecesi azalır. Etin pişirilmesinde çeşidi ve bağ dokusu içerine göre uygulanan yöntem etin lezzetini arttırır.” dedi.
YÜKSEK ISIDAN UZAK DURUN
Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, eti doğru pişirme yöntemleri hakkında şöyle konuştu:
Kuru ısıda pişirmesi uygun etler:
Bağ dokusu az etlere uygulanır. Izgara ve fırın rosto bu yöntemle pişirilmelidir. Bağ dokusu fazla etler kıyma haline getirilerek köfte şeklinde kuru ısıda pişirebilir.
Izgara yaparken yüksek ısı verilmemelidir. Bu etin hızlıca katılaşmasına iç kısmının çiğ kalmasına sebep olur. Ayrıca yüksek ateşte pişirme protein kaybına sebep olur. Tavuk etinin ızgara veya yağsız tavada kendi yağı içinde pişmesi tavuğa uygulanan en uygun yöntemdir.
Nemli ısıda pişirme: Bağ dokusu fazla olan etlere uygulanır. Kuşbaşı etler, parça etler bu pişirme yöntemi ile az su kullanılarak kebap, pirzola, biftek gibi yemekler yapılabilinir.
Yağda kızartma yöntemi: Sağlık açısında önerilmeyen bu yöntem ise kıymanın köfte haline getirilmesi veya balık çeşitlerinde kullanılır. Yağ çok kızgın olursa etin dış yüzeyi katılaşır ve içe ısı gitmesini önler. Et pişmez ve çiğ kalır.
Yine etin yanık kısımları kanserojen maddeler oluşturur. Az yağ kullanılması ise etin daha çok yağ çekmesine sebep olur.
Kanatlı hayvan etlerinde ve balıkta kızarma yöntemi öncesi etler unlanabilir.

Trabzon Haberleri