Kulak nedir? Kulak hakkında bilgiler, Kulağın yapısı nasıldır? Kulağın bölümleri nelerdir? Kulağımız nasıl işitir?

kulak-yapısı-300x225Kulak Nedir? | Hakkında Bilgiler

Vücudun duyma organı olan kulak, çevredeki sesleri algılar ve beyne iletir. Bunu yapabilmek için mükemmel tasarlanmış bir sisteme sahiptir. Kulak sadece bir ses algılayıcısı olarak çalışmaz. Aynı zamanda vücudun dengesinde ve duruşunda da büyük rol oynar.

Duyma İşlevi Nasıl Gerçekleşir? | Yapısı   

Çevremizde bir hareket olduğunda ya da bir ses oluştuğunda bu hareket havada dalgalar yaratır ve bu dalgalar kulağa ulaştığında duyma işlemi başlamış olur.

Kulak üç bölümden oluşur: dış kulak, orta kulak ve iç kulak.

Dış kulak, kulağın görülebilen kısmıdır ve kepçe kısmı sesin geldiği yönün belirlenmesinde rol alır. Ses dalgalarını algılar ve orta kulağa yönlendirir. Ses dalgaları dış kulağa yaklaşık 1200 km hızla çarpar. 2,5 cm uzunluğunda ki bir kanal kulak zarına kadar uzanır. Ses dalgaları kanalı aşarak kulak zarını titretir. Zarın içerisine çökmemesini sağlayan şeyse östaki borusu aracılığı ile boğazdan gelen havadır. Her hangi bir durumda dışarıdaki havanın basıncı arttığında zar içeri çökmemek için daha da zorlanır ve bu da ağrı yaratır. Burnumuzu tıkayıp kuvvetle nefes verdiğimizde östaki borusundan daha fazla hava basıncı yaratmış ve zarı eski haline çevirmiş oluruz.

Ortak kulakta bulunan çekiç adlı kıkırdak kemik zara bitişik durumdadır. Zar titrediğinde çekiç hareket eder. Örs ve ona bağlı üzengi kemiği de hareketlenmiş olur. Her biri pirinç tanesi büyüklüğünde olan bu kemikler gelen sesin frekanslarına uygun ritimde adeta bir orkestra gibi çalışırlar. Üzengi kemiği bu titreşimleri iç kulağa iletir.

İç kulak, salyangoz şeklindedir ve içi sıvıyla doludur. Bu sıvı üzengiden gelen titreşimleri salyangozun içine iletir. Salyangoz içinde ki 20 bin kadar saçlı işitme hücresi, ses titreşimlerini elektriksel uyarılara çevirerek beyne giden sinir hücrelerini uyarır. Kulağın bir diğer işlevi de vücut dengemizi kontrol etmek olduğunu söylemiştik. İç kulakta tamamen denge kurmakla görevli, birbirine bağlı üç tüp bulunur. Sıvıyla dolu olan bu tüpler su terazisi gibi çalışır. İleri-geri, sağa-sol ve yukarı-aşağı. Hareket ettiğimizde bu üç deney tüpünün içindeki sıvı oranları değişir ve bu değişim sinir uçlarını uyararak hareketlerimizi beyne iletir. Mesela bir boşluktan aşağıya düştüğümüzde bu sıvının hareketi beynimizi uyararak düştüğümüzü bildirir.

Dengeden bahsederken tekrar dış kulağın yapısına dönmeliyiz. Kulak memesi, dış kulağın sertliğini azaltarak ona elastiki bir yapı sağlar. Çünkü dış kulak kıkırdak kemikleri, ciddi oranda kandan oluşur. Bu da kulağı mümkün olduğunca sıcak tutmaya yarar. Sıcaklık dengeyi korumak için önemli bir faktördür.