Kreatin nedir? Kreatin ne işe yarar? Kreatin doping midir?  

KreatinKreatin Nedir?  

Omurgalılarda doğal olarak oluşan ve kas hücrelerine yağlari indirgeyerek enerji desteği sağlayan organik bir asittir.

Kreatin vücutta; L-Arjinin, Glisin ve L-Metiyonin aminoasitlerinden; böbrekte, karaciğerde ve pankreasta sentezlenir. Biyosentezden sonra iskelet kaslarına, kalbe, beyne ve diğer dokulara taşınır. Kreatin bu dokularda en büyük enerji depolayıcı form olan Kreatin fosfat halinde metabolize olur.

Toplam kas kütlesini tahmin etmede kullanılır. Kan kreatin düzeyi artışı böbreğin yetersiz çalıştığının da bir göstergesidir. 24 saatlik bir idrarda miktarı oldukça stabil olduğundan idrarın 24 saatlik olup olmadığının anlaşılmasında kullanılır. Günlük kreatin atım miktarı yaklaşık 1-2 gr/gün kadardır.sporcular işe antremandan yarım saat önce 5 gr kreatin alarak %30 performansını artırabilirler.Kaslarda kreatin fosfat maddesinin kullanilmasinin sebebi ise var olan ATP molekullerinin gerekli enerjiyi yalnizca yarim saniye karsilayabilecek duzeyde olmasidir.Kreatin fosfat molekulunun miktari ise ATP’nin yaklasik 20 kati kadardir.

Kreatin Ne İşe Yarar? 

Kreatin, karaciğer, böbrekler ve pankreasta doğal olarak üretilip daha sonra kan akışıyla kaslarımıza taşınıp, kaslarımıza enerji sağlamak için kullanılan bir bileşiktir. Kreatinin %95’i kaslarda depolanır. Dışarıdan alınan kreatşnşn takviyesi, kaslarımıza ulaşınca, “Kreatin Fosfat”a dönüştürülür ve bu yüksek güçlü metabolit’in kasların son enerji kaynağı olan ATP’leri üretmke için kullanılır. Kas veya adele dokularında biriken kreatin, dayanıklılık ve kuvvet gerektiren spor aktivitelerinde ani enerji ihtiyacını karşılar.

Kreatin Doping Midir?

Kreatin, anabolik streoidler gibi doping değildir. %100 doğaldır. Kırmızı et ve balıkta bulunmaktadırlar. Pek çok yiyecek, özellikle ringa, somon ve tuna balığı ile biftek bir miktar kreatin içerir. Bu yüzden sporsal faaliyetlerde kullanılması yasaklanmıştır.