edward

Tarihin en hazin en fedakar Aşk hikayeleri nden biri İngiliz Kraliyet ailesinde yaşanmış, Kral Edward sevgilisiyle evlenemediği gerekçesiyle İngiliz tahtını kardeşine devrederek aşkı Wallis Warfred Simpson ile evlenmiştir.

Prens Edward babası V. Charles‘in 1910’da tahta çıkmasının ardından tahtın varisi olmuş, Birinci Dünya Savaşı’nda kurmay subay olarak görev almıştır. Savaşın ardından 1920 lerden itibaren iyi niyet ve dostluk ziyaretleri gerçekleştiren Edward, 1928’de babasının rahatsızlanmasının ardından Ülke yönetimi ile iyice ilgilenmeye başlamıştır. Edward, 1930 da hayatını kökten değiştirecek olan Simpson ailesi ile tanışır. Simpson lar Amerikalı bir ailedir ve bay Simpson un eşi bayan Simpson ikinci evliliğini bay Simpsonla yapmıştır. Bu süreçte Edward ile tanışınca aralarındaki dostluk aşka dönüşmüştür. Edward, babasına bu büyük aşkı açamadan babası hayata gözlerini yummuştur.(20 Ocak 1936) Ardından Edward, Kral ilan edilmiştir.

Aynı yıl bayan Simpson 27 Ekimde kocasından Boşanmış ve artık aralarında bir engel kalmamıştır. Ancak Edward, bayan Simpson la evlenmek için kraliyet ailesinin ve hükümetin onayını almaya çalışmış, ancak başarılı olamamıştır. İngiltere‘nin önde gelen siyaset insanları bu ilişkiye karşı durmuştur. Başbakan Baldwin bu ilişkinin Britanya imparatorluğu’nu tehlikeye düşürdüğünü söylemiş Ve Edward ‘ı evlilikten vazgeçirmeye çalışmıştır. Edward, buna rağmen ya tahttan vazgeçerim ya da bu evliliğe onay verirsiniz şeklinde rest çekmiş, hükümet evliliğe kesinlikle onay vermeyeceğini bildirmesinin ardından Kral Edward tahttan çekildiğini açıklayarak bildiriyi 10 aralık 1936’da parlamentoya sunmuştur.

Ertesi gün 11 Aralık’ta radyodan tüm İngiltere’ye yaptığı konuşmada krallıktan çekildiğini açıklanmış, konuşmasında Sevdiği kadının desteği ve sevgisi olmadan bu görevi yapamayacağını içeren duygusal bir konuşma yaparak dünya tarihine bir anda damga vurmuştur.

Aynı gün İngiltere’yi terk etmiş ve ertesi gün de Edward’ın kardeşi George’a taç giyme töreni yapılarak yeni kral olmuştur. Edward ve bayan Simpson 3 Haziran 1937 de Fransa’da bir kilisede evlenmiş bundan sonra kendi hayatlarını yaşamaya başlamışlardır.
Iki yıl boyunca Fransa’da yaşayan Edward bir çok Avrupa ülkesinin ziyaret etmiş, özellikle Nazilerle çok iyi anlaşmıştır. Naziler tarafından oldukça hoş karşılanan Edward ve bayan Simpson, Hitler ile görüşmüş, İkinci Dünya savaşında Nazilerin Fransa’yı işgal etmesinin ardından ikili Madrid’e geçmiştir.

Naziler 2. Dünya savaşı sırasında Ortalığı karıştırmak adına kral Edward ‘ı İngiltere’nin yeni Kralı ilan etmiş, buna karşı hamle olarak Churchill, 1940 da Edward’ı Bahamalar‘a vali olarak atamıştır.

Savaş boyunca iki sevgili burada yaşamıştır.

1945 ten sonra iki âşık hayatını gezerek ve dolaşarak de geçirmiş, 1967 Edward ilk kez düşesle birlikte resmi törenle İngiltere‘ye davet edilmiştir. Ölümlerinin ardından İkisi de Windsor Şatosuna gömülmüşlerdir.