Köri nedir?

kori-2407-01Köri, başlıca Hindistan olmak üzere Güneydoğu Asya mutfağında yer alan baharat karışımıdır.

Tavuk yemeklerinde, makarna soslarında, soslarda kullandığım bir baharat karışımı, lezzetinin yanında sağlık içinde çok yararlıdır.

İçinde, başlıca zerdeçal ve sumak olmak üzere birçok baharat yer almaktadır.

Özellikle beyaz etlerin yanında kullanılmaktadır. 1960′lı yılların sonunda ve 1970′li yılların başında bütün dünyaya yayılmıştır.

Türkçeye Portekizceden geçen köri sözcüğü, Batılı dillere 16. yüzyılda Tamilce kari sözcüğünden geçmiştir.
Serin, karanlık ve kuru yerlerde saklanarak tazeliği korunmaktadır.

Güçlü bir antioksidandır. Kanser önleyici olarak da tüketilmektedir.

Çok fazla köri tüketen kişilerin kansere yakalanma oranını düşüktür.

Köri çayının da birçok faydası vardır.

Yetişkinlerin yemeğine 1 tatlı kaşığı ve 2,8 yaş arası çocuklara ise 1 çay kaşığı koymanız yeterlidir.

Yetişkinler isterlerse 1 su bardağı kaynamış suya 1 tatlı kaşığı köri koyup, 10 dakika demleyip köri çayı olarak içilir.

Köri birçok yemekte kullanılan bir baharat çeşididir. Körinin bilinmeyen sayısız faydası vardır. Peki bu baharat nasıl kullanılır, içinde ne vardır ve faydaları nelerdir?

Körinin içindeki baharatlar, köri zerdeçal, zencefil, kimyon, karanfil, kişniş, kakule hint cevizi, acı kırmızı biber ve demirhindidir.

Köri doyurucudur. Sindirime yardımcı olur. Çayla birlikte tüketilirse kilo vermeye yardımcı olur. Vücuttaki biriken zararlı maddeleri atar. Hazım ve karaciğer sorunlarında oldukça faydalıdır. Safra kesesi hastalıklarında da kullanılır.

Soğuk algınlığı, çıban, epilepsi, astım, baş dönmesi gibi hastalıklarda iyileşmeye yardımcı oluyor. Kansere yakalanma riskini azaltır. İçinde bulunan maddelerle kanserin ilerlemesini durdurucu özelliği vardır. Bağırsak kanserinde etkilidir.

Çok fazla köri tüketen kişilerin kansere yakalanma oranını düşüktür. Körinin içinde yer alan maddenin kanserin ilerlemesini durdurucu özelliği vardır.

Köriyi, yoğurt, limon suyu ve sarımsakla bir karışım hazırlayarak tavuk veya kırmızı et yemeklerinin üzerine sos yapabilirsiniz. Fırında pişirebilirsiniz. Tavuklarınızı, zeytinyağı ,tuz, limon suyu, köri, sarımsak, az miktarlarda toz kırmızıbiber, karabiber vs. baharatlarla harmanlayıp 1-2 saat beklettikten sonra tavada, ızgarada kızartabilirsiniz.

Körinin çayı da bulunmaktadır. Köri çayı kullanıldığında zayıflamaya etkisi olmasının yanında özellikle bağırsak kanseri başta olmak üzere kanser türlerine karşı olumlu etkileri bulunmaktadır.