ABD’de çoğu cins olmak üzere 5 bin köpek üzerinde araştırma yapıldı ve köpeklerin ataları keşfedildi.

Köpeklerin ataları araştırıldı 1ABD’de çoğu cins olmak üzere beş bin köpek incelenerek yapılan kapsamlı genetik çalışma, köpeklerin kökeninin Moğolistan veya Nepal yakınlarında yaşayan vahşi kurtlara dayandığını ortaya koydu. Yani köpeklerin soyu Orta Asya’ya dayanıyor.

ABD’deki Cornell Üniversitesi’nden Dr. Adam Boyko ve meslektaşlarının yaptığı araştırmaya göre, köpeklerin ataları Moğolistan veya Nepal yakınlarında yaşıyordu.

BBC Türkçe’nin haberine göre, şimdiye kadar yapılan en kapsamlı genetik çalışmalardan biri olan bu son çalışma köpeklerin soyunun Orta Asya’ya dayandığı söylüyor. Buna göre kurtlar zaman içinde yavaş yavaş evcilleşerek insanlarla birlikte avlanmaya başladı. Bugün dünya üzerinde en fazla türü olan hayvan, köpek. Bu da insanların binlerce yıldır köpek yetiştirmesinin ve üretmesinin bir sonucu.

PNAS adlı bilim dergisinde yayımlanan araştırmada, yaklaşık 4 bin 676 bilinen cins köpeğin yanı sıra 549 sokak köpeği incelendi. Cins köpekler insanlar tarafından yetiştirilen ve bilinen türlerden seçildi. ‘Sokak köpekleri’ olarak ise insanların yaşadığı bölgelerin etrafında yaşayan köpekler incelendi. BBC’ye konuşan Dr. Boyko, köpekleri evcilleştirme faaliyetinin birkaç yerde birden gerçekleşip gerçekleşmediğine baktıklarını ve daha önceki araştırmalar gibi kendilerinin de buna dair bir kanıt bulamadıklarını söyledi.

Köpeklerin ataları araştırıldıKöpekler insanlara nasıl yaklaştı?

Araştırmacılar köpek kromozomlarında birbirine yakın genleri de incelemeye aldı. Bu yakın genlerin modelleri, araştırma ekibini Orta Asya’daki evcilleştirme faaliyetlerine yönlendirdi. Bu konuyla ilgili başka araştırmalar da yapılmış ve farklı sonuçlar elde edilmiştir. Bazı araştırmalara göre köpeklerin ataları Ortadoğu’da yaşarken, bazılarına göre Doğu Asya ve Avrupa’da yaşıyordu.

Birçok araştırmacı köpeklerin en az 15 bin yıldır var olduğunu ileri sürüyor fakat ilk nerede ortaya çıktıkları belirsiz. Dr. Boyko “Hiç şüphe yok ki köpekler insanların avlanma alanlarının etrafında dolaşıyordu ve zamanla insan hayatına uyum sağladılar. Ancak asıl soru, buna neden olan ilk adımın ne olduğu ve neden evcilleştikleri” dedi. Boyko, yiyecek arayışına çıkan kurtların insanlar tarafından öldürülen hayvan artıklarını topladığını ve bunun kurtları insanlara yakınlaştırdığını belirtiyor ve şöyle devam ediyor: “Eğer bu kurt sürülerinden biri yiyecek arayışında genetik değişime uğrarsa; uysallaşır, vücudu küçülür ve daha genç yaşta üremeye başlarsa, bu evrimlerinde farklı bir aşamaya geçtiklerini gösterir.”