konut

KONUT

Konut, içinde insanların yaşadığı her türden bina ya da yapıdır. Konut, yalnız yaşayan bir kişiye, bir aileye ya da aile gruplarına sığınma imkanı sağlar.

İnsanlar, en az 50.000 yıl önce, ince dallardan, hayvan derilerinden ya da çimlerden çadır ve sığınak inşa etmekteydiler. Çiftçiliğe başladıklarında daha kalıcı evler yapmaya başladılar.

İNŞAAT MALZEMELERİ

Binlerce yıl, insanlar kendi çevrelerinde bulabildikleri doğal malzemeleri (ağaç ya da taş) kullandılar. Kil ve samanı karıştırarak tuğla haline getirdiler ve güneşte kuruttular. Sonraları, fırında pişirilen tuğlaların daha dayanıklı ve su geçirmez olduğunu öğrendiler. Modern evler hala tuğlayla veya beton, çelik ve cam gibi modern malzemelerle yapılabilir.

ŞEHİRLERE AKIN

1700 ve 1800’lü yıllarda, Sanayi Devrimi döneminde, insanlar iş aramak için şehirlere yığıldılar. Müteahhitler ve mimarlar, artan yaşanacak yer talebini karşılamak üzere sıra evler ve katlar inşa ettiler. Günümüzde de şehirler büyümeye devam etmektedir. Şehirlerin etrafı, çoğunun bahçesi olan, banliyö evleriyle çevrilmiştir.

İKLİM VE TASARIM

Kuzey Amerika ve İskandinavya’nın ormanlık alanlarında ağaç önemli bir inşaat malzemesidir. Başka bir yerde en uygun malzeme tuğla ya da beton olabilir. Sıcak ülktlerde evlerin duvarları, içerisinin serin olması için, incedir.

Kar veya yağmurun çok yağdığı bölgede yer alan evlerin çatıları, suyun akabilmesi için, eğimlidir.

BİLGİSAYAR KONTROLÜ

Modern evler gaz, elektrik, su ve kanalizasyon ekipmanları ile donatılmıştır. Kısa bir süre sonra evlerin bilgisayarlar ile kontrolü ve aydınlatma, ısıtma, güvenlik, televizyon ve diğer özelliklerin otomatik olarak çalışabilmesi mümkün olabilir.

►Avrupa çingeneleri atların çektiği karavanlarda yaşamaktadır.

►Endonezyalılar evlerini ıslak yerlerde ve sırıklar üzerinde inşa ederler.

►Moğolların yurtları (çadır) katlanıp taşınabilir.

►Amerika yerlilerinin puebloları çamurdan yapılan tuğlalarla inşa edilir.

►Sudanlıların barakasında, sıcağı dışarıda bırakmak için, küçük bir pencere bulunur.

►Banliyö evlerinin garajı ve bahçesi vardır.