kertenkele

Genellikle kırsal kesimlerde, kurak bölgelerde yaşayan ve Türkiye’de sıkça rastladığımız canlı türlerinden birisi olan Kertenkele, ”Kertenkele” (Lacertidae) takımının ve özellikle bu takıma mensup özkertenkelegiller familyasının, ailesinin genel adıdır. Günümüzde yaklaşık 3000’den fazla türü keşfedilmiş durumdadır. Soğukları sevmezler; sıcak, kurak, bozkır, tropikal vb. bölgelerde yaşarlar. Çoğu kertenkele 4 ayaklıdır fakat bu türlerin yanında 2 ayaklı veya hiç ayağı olmayan adeta yılan görünümünde olan kertenkeleler de mevcuttur. Dilleri hızlı, uzun ve yapışkan bir yapıya sahiptir bu sayede avlarını dilleri sayesinde yakalarlar ve hemen tüketirler.

Çeşitli özelliklere sahip türlerinden bazıları toprak altında yaşayabiliyor, belirli türler ağaçlarda yaşayabiliyor hatta bazıları su üstünde yürüyüp koşabiliyor ve bazı kertenkeleler ise ortama hızlı bir şekilde uyum sağlayıp renk değiştirebiliyor. Sıcaklık, ortam vb. gibi durumlar kertenkelenin renk değiştirmesine, kamufle olmasına yol açabiliyor. Bir kertenkelenin en büyük özelliği korku ya da benzeri durumlarda kopan kuyruğunun bir süre sonra tekrar çıkmasıdır. Kopan kuyruk kısa bir süre hareketli olur, bu genellikle avcıyı yanıltma, kendisinden uzaklaştırmaya yönelik bir özelliktir.

Kış uykusuna yatan canlılardan birisidirler. Kışın başlayan uykuları, ilkbahara kadar sürer. Yapısal özellikleri bakımından yılanlara benzerler, yılanlar gibi soğuk kanlıdırlar ve aynı şekilde bu yüzden güneşlenmeyi, güneş altında durmayı severler.

Kertenkelenin ayağında 5 parmak ve oldukça güçlü tırnaklar bulunur. Bu tırnaklar yardımıyla kertenkeleler sorunsuz bir şekilde tırmanabiliyor ve küçük böcekleri, besin kaynaklarını yakalayabiliyorlar. Kimi türler 10-20 cm arası uzunlukta oluyor, kimi türler ise 60-70 cm arası uzunlukta oluyor hatta daha uzun olan türlerde mevcut. Beslenme şekilleri genellikle böcekçildir. Küçük böcekler, eklem bacaklılar vb. gibi canlılar kertenkelelerin besin kaynaklarıdır. Kertenkelerin üreme şekilleri yumurtlamadır.