Kedinizin iştahının kaçmaması için mamalarını iyi saklayın. Damak tadına son derece düşkün olan kediler, taze ve bayat mamayı kolayca ayırabilir.

Kedi Maması Nasıl Saklanır

Kedi mamalarının lezzetini kaybetmemesi için her zaman serin ve kuru yerde saklanması gerekir. Güneş ışığı, nem ve mama paketinin ağzının açık unutulması, mamanın kısa sürede bayatlamasına neden olur. Oluşabilecek sorunlar sadece lezzet kaybıyla da sınırlı değil. Lezzet ve vitamin kayıplarının yanı sıra yüksek nem ve sıcaklık kedinize zarar verebilecek toksik bileşenlerin oluşmasına neden olabilir. Oksidasyon adı verilen bu süreç besin bozulmalarının en önemli nedenlerinden biridir.

Kuru mamamalar için saklama

Kedi mamasını satın alırken, ambalajın hava geçirmemesine dikkat edin. Birçok kedi mamasının ambalajı, vakumlama sistemiyle havası alındıktan sonra kapatılır ve sonraki kullanımlarda tazeliğini koruması için fermuar sistemi kullanılır.

Paket içinden mamayı aldıktan sonra, paketin içindeki havayı elinizle bastırıp çıkartın. Ambalajın fermuarını çekip, serin ve ışık almayan bir yerde saklayın. Mama açıldıktan sonra maksimum bir ay içerisinde tüketilmesi gerekir.

Kedi mamasını büyük ölçülerde ya da çuval şeklinde satın alıyorsanız her defasında ambalajı açıp hava teması oluşturmamak için daha küçük saklama kaplarına bölmeyi deneyebilirsiniz. Kedinizin 2-3 günlük mama ihtiyacını karşılayacak kadar mamayı, hava geçirmeyen, ağzı kapanabilen bir kap içerisine alarak kullanabilirsiniz.

Islak mamalar için saklama koşulları

Konserve şeklindeki ıslak mamalar, kedilerin iştahla tükettiği yiyeceklerin başında gelir. Su, et, et yan ürünleri, tahıllar ve vitamin ilavelerinden oluşan ıslak mamaların saklama süresi, kuru mamaya göre çok daha kısadır. Kutusu açılmamış ıslak mamalar son kullanma tarihine kadar oda sıcaklığında saklanabilir. Kutusu açıldıktan sonra ise buzdolabında 24 saat süreyle saklayabilirsiniz. Ancak 24 saati aşan sürelerde ıslak mamayı kullanmamaya dikkat edin. Buzdolabından çıkan mamayı, oda sıcaklığına getirdikten sonra kedinize yedirebilirsiniz.