Kediler iç güdüsel olarak tuvaletlerinin üstünü örtme ihtiyacı hissederler. Kum ya da toprak bu anlamda kedilerin tuvaletini yapmayı tercih edecekleri maddelerdir. Birçok hayvansever, evlerinde kedileri için özel satılmakta olan kumlardan kullanmaktadır.

Clumping Bentonite  Cat Litter on blue scoop

Clumping Bentonite Cat Litter on blue scoop

Her ne kadar kediler tuvalet ihtiyacını kendi başına görebilse de, kumun temizliğini sağlamak bizlerin sorumluluğundadır. Uzun süre temizlenmeyen kedi kumları öncelikle yoğun şekilde kokmaya başlayabileceği gibi, aynı zamanda hayvan dostunuzun da sağlığını tehdit etmektedir.

Kedi kumları çeşitlerine göre farklı performans sergilemektedir. Kristal kumlar, ince çakıllı kumlar, kokulu kumlar gibi değişik içerikte kum seçenekleri mevcut. Öncelikle seçilen kuma göre, kumun tamamen değiştirilme süresi değişiklik gösterebilir.

Kedi kumu temizliğinde düzenli yapılarak alışkanlık haline getirilmesi gereken en önemli uygulama, kedinizin dışkısını kum elekleri ile kumu eleyerek, dışkıyı kum kabından almaktır. Bu şekilde kumu daha uzun vadede kullanmanız mümkün. Kedinizin kullanımına göre ya da gün aşırı şekilde kum elekleriyle kumu eleyerek, yüzeysel temizliği sağlayabilirsiniz.

Fakat kedinizin idrarı konusunda aynı şekilde temizlik yapamazsınız.Yine kum idrarı emip topaklanacak ve elemeye müsait hale gelecektir. Ancak bu şekilde kum miktarı azalmaya başlayacaktır ve elekten kaçan idrarlı kum koku yapmaya devam edebilir.

Eğer eleme işleminden sonra kalan kum göz kararı kedinizin tuvaletinden olabildiğince arındıysa, bir defalık kalan kumun üstüne temiz kum ilavesi yaparak kum seviyesini eski durumuna getirebilirsiniz. Bu işlemi bir defa yapmanızı tavsiye etmemdeki sebep, kumu ne kadar eleseniz de kum kabının zaman içerisinde kirlenmesidir. Bu sebeple bu eklemeden sonra da kum elemeyle azaldığında, tamamını boşaltıp, kabı yıkayıp, kurulayıp, yeni kumu doldurabilirsiniz. Arzu ederseniz sık sık tamamen yenileyebilirsiniz ancak uzun vadede düşünüldüğünde tasarruf etmenizde ve kedinizle bu şekilde ilgilenmenizde fayda var.

Eğer evinizde tek bir kedi varsa, kedi kumunu yukarıdaki gibi sürekli elemeden de haftada bir temizleyerek idare edebilirsiniz. Ancak birden fazla kedi besliyorsanız mutlaka düzenli olarak kumu elemeyi ihmal etmeyin. Bu kedi kumu temizliğinde en önemli adımlardan biridir.

Kediler özgür ruhludurlar. Onları eğitmek konusunda çok ısrarcı olmamanız gerekir. İlk eğitimlerini annelerinden alırlar ve kişisel temizliklerine düşkündürler. Tuvalet eğitimleri de başta öğrendikleri konular arasında gelir. Kediler, tuvaletlerini yapıp üstüne kapama içgüdüsüne sahiptirler. Uygun bir kap ve kumla bu eğitimi kolayca edinirler. Siz de böylece evinizi temiz tutabilirsiniz.

Kedi tuvaleti nasıl temizlenir?

Öncelikle bunun için topaklaşan kumlardan kullanmalısınız. Bu, işinizi kolaylaştıracaktır. Kedi idrarını yaptığında kum topaklaşacağından temizlemesi kolay olur. Bir kum küreğiyle temizlik yapabilirsiniz. Bu işlem sırasında eldiven kullanınız. Kum azalırsa yenisini ilave ediniz. Kumu ayda bir tamamen dökerek yenilemelisiniz. Kabı da temizlemeyi ihmal etmeyin.

Kristal silika kum kullanıyorsanız, kum idrarı emerek topaklaşacaktır. Kürekle ya da eldivenle kolayca temizlik yapabilirsiniz. 15 günde bir tüm kabı temizlemeniz yeterli olacaktır.

Çam kedi kumu doğal ve sağlıklıdır. Kedi idrarını yapınca talaşlar tozlaşır. Kum kabını sallayarak temiz talaşların üste çıkmasını sağlayabilirsiniz. Kum tamamen tozlaştığında çöpe atabilirsiniz. Kabı boşalttığınızda temizlemeyi ihmal etmeyin.

Ne Kadar Sıklıkla Temizlenmelidir?

Kediler kişisel temizliklerine düşkündürler. Eğer kumdan rahatsız olurlarsa tuvaletlerini yapmazlar y da kabın dışını pisletebilirler. Sık temizlenmeyen kedi tuvaleti evinizin de kirlenmesine sebep olur. Eğer rahat edebileceği temiz bir alan yoksa kedi patileriyle evi de kirletecektir. Günde bir ya da iki günde bir muhakkak kumdaki topakları temizlemelisiniz. Ayda bir ya da 15 günde bir de tüm kabı temizlemelisiniz.

Bu bilgiler ışığında kendinize steril bir ortam yarattığınız gibi, evinizde de hijyen sağlayabilirsiniz.