Kara mizah ya da sosyal medyada bilinen ingilizce ismiyle dark humor, sıkça duyduğumuz bir kalıp. Komedi türü de kendi içinde ayrılıyor ve kara mizah da bu alt türlerden biri. Her türlü konuyu dramatik ya da üzücü olmasına bakmadan ele alabilir ve mizahi bir dil kullanır. Peki kara mizah nedir, nasıl yapılır, örnekler nelerdir?

Kara mizah nedir?

Kara mizah temelini ironi ve hicivden alır. İroniktir çünkü ölüm, hastalık, savaş gibi ciddi durumları mizahi bir şekilde ele alır. Bu yüzdendir ki sevmeyeni ve saygısızlıkla suçlayanı çoktur.

İnsanların bahsetmekten dahi imtina ettiği korkutucu ögeleri ele alarak bu ögeler üzerinden güldürmeyi, düşündürmeyi amaçlar. Bunu bazen sert ve ağır eleştirilerle yapması da mümkündür.

Kara mizah nasıl yapılır?

Kara mizah deyim yerindeyse incelik ister. Saygısızlık ve mizah arasındaki çizgi çok incedir. Bu nedenle kara mizah yapan kişiler becerebilirlerse usta, beceremezlerse düşman olarak görülürler.

Amaç kahkaha attırmak değil, insanların yüzlerini buruşturan bi konu üzerine esprili ve özgün bir yorum getirmektir. Ne tam bir dram sahnelenir, ne de tam bir komedi.

Kara mizah örnekleri nelerdir?

Sinema tarihinde yönetmenliğini Stanley Kubrick’in yaptığı Dr. Strangelove filmi, kara mizahın öncüsü olarak bilinir.

Tiyatroda ise Samuel Beckett’in Godot’yu Beklerken adlı eseri en önemli temsilcilerinden sayılır. Kendini asmak için kemerini çıkaran adamın pantolonunun düşmesi oyun içinden verilebilecek bir kara mizah örneğidir.

Baudelaire, Maupassant, Verlaine, Franz Kafka, Edgar Poe ve O. Henry de kara mizahın güçlü temsilcileridir. Andre Breton’un Anthology of Black Humor (Kara Mizah Antolojisi), ve Enis Batur’un Kara Mizah Antolojisi kitaplarında seçkin örnekler bulunabilir.