Evliya Çelebi’nin de 400 yıl önce ünlü kitabında bahsettiği kapari bitkisi hakkında bilinmesi gerekenleri sizin için bir araya getirdik…

kapari6

Kapari, bir diğer adı ile geber otu; çalımsı yapıda, dik ve yatık olarak büyüyen, dikenli bir bitkidir. Akdeniz ikliminin hakim olduğu yerlerde yetişen kapari; fosfor, potasyum ve kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Killi toprakları seven bu bitki; Batı Anadolu, Orta Anadolu’da Tokat ve civarında, Doğu Karadeniz ve Güneydoğu illerinde güneşe olan düşkünlüğü sebebiyle genellikle güneşe bakan yamaçlarda kendiliğinden yetişmektedir.

Yapılan bir araştırmaya göre 100 g çiçek tomurcuğunda 67 mg fosfor, 9 mg demir, 24 mg protein, 12 mg selüloz, 2 mg lipid olduğu saptanmıştır. Çiçek tomurcuklarında oldukça fazla A vitamini ve protein vardır. Kaparinin bezelye büyüklüğündeki tomurcuklarının protein, vitamin, mineraller, rutin ve hardal yağı glikosidi yönünden oldukça zengin olması, onu doyurucu bir besin haline getiriyor.

kapari1_240215Her şeyi değerli olan kaparinin hiçbir şeyi atılmıyor. Dal uçları, tomurcukları, meyveleri gıda sektöründe; yaprakları sertleşmiş dalları, kökleri de ilaç, boya ve kozmetik sanayiinde değerlendiriliyor. Gıda, kozmetik ve ilaç sanayiinde oldukça faydalanılan kapari, salamura halinde yurt dışına ihraç edilir. Konserve kapari; turşu olarak, salatada, pizza üstünde, balık ve et yanında garnitür olarak tüketilebilir.

Kapari, 400 yıl önce Evliya Çelebi’nin de keşfettiği bir bitkidir. Seyahatname adlı eserinde Çorum’un Osmancık ilçesini tanıtırken geber otunun halk tarafından sevilerek tüketilmesinden bahseder. Akdeniz ülkelerinde, geçmişten günümüze kadar gıdalarda ve ilaçlarda tedavi amaçlı olarak kullanılmasının yanında, kozmetik sanayisinde de kapariden yararlanılmaktadır. Tomurcukları sayesinde senelik 20 milyar dolar kazandıkları için “milli bitki” ilan ettikleri kapari, İspanya’da devlet korumasındadır.

Uluslararası Kanser Enstitüsü’nde yapılan araştırmalar, kapariyi antitümör aktivitesi sağlayan “ekstrakt”ın hazırlanmasında kullanılan bitkiler arasına sokmuştur. Gençleştirici etkisi de keşfedilen kapari tomurcukları, Avrupa ve Amerika’da vazgeçilmez bir çeşni olarak sofrada yerini alıyor. Özellikle Batı Avrupa ülkelerinde tomurcukları salamura edildikten sonra, zeytinyağı ve limonla işlem gören kapari kaliteli bir meze olarak kabul görüyor.

kapari3_240215İnsanlar kapariyi gıda niyetine tüketirken aynı zamanda, pek çok hastalığa karşı da bağışıklık kazanıyorlar. Hayvanlar yediğinde ise sonuç inanılmaz. Süt ve yumurta verimi oldukça artıyor.

İspanyollar köklerinden yaptıkları ilaçları, hemoroidin tedavisinden sancıların giderilmesine kadar birçok rahatsızlıkta kullanmışlardır. Sirkesinden diş ağrılarının giderilmesinde faydalandıkları kaparinin köklerinden zehirlenmelere karşı panzehir elde etmeyi başarmışlardır.

Hindistan’da kaparinin kök kabuğu, taze veya kurutulmuş olarak yüzyıllardır müshil, balgam söktürücü tonik, solucan düşürücü, ağrı kesici olarak kullanılmakta. Romatizma ağrıları olanlar, felç geçirenler, dalak büyümesi şikayeti olanlar şifayı kaparinin kök kabuklarından elde ettikleri ilaçlarda bulmuşlardır.

Avrupa’da meyveleri ve çiçek tomurcukları, müshil (kabızlık giderici) ve diüretik (idrar söktürücü) olarak kabul edilmektedir. Yapraklarının ezilmesiyle hazırlanan lapa ise gut hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır.

Kaparinin faydaları!

– Ağrı kesici özelliği vardır.
– Sindirim sistemini düzenler.
– Kabızlık gidericidir.
– İdrar söktürücüdür.
kapari2_240215– Balgam söktürücüdür.
– Solucan ve parazit düşürücüdür.
– Romatizma rahatsızlıklarına iyi gelir.
– Felçten korur.
– Gut hastalığına iyi gelir.
– Antitümör etkilidir. Kanser hastalarında trombosit sayısını yükseltir.
– Mide rahatsızlıkları, ülsere iyi gelir.
– Hemoroid hastalarına fayda sağlar.
– Dalak büyümesinde faydalıdır.
– Karaciğer fonksiyonlarını düzenleyicidir.
– Multipl Skleroz (MS) hastalığında faydalıdır.

UYARI: Kapari bitkisi oldukça faydalıdır ama bir o kadar da zehirli bir bitkidir. O yüzden ya işlenmiş olanını, ya da tablet halinde satılanları almak gerekir. Doğadan direk toplar toplamaz asla tüketilmemelidir.