Kanarya Adaları nerededir? Bu adalar bilinenin aksine ismini hangi hayvandan almıştır? Kanarya Adaları hakkında bilgi…

kanarya-adalari1_010615

Kanarya Adaları, Fas’ın batısında kalan İspanya’ya bağlı, Atlas Okyanusu’nda yer alan takımadalardır. Kanarya Adaları, 2 Ağustos 1982′de yürürlüğe giren bir kanunla “Kanarya Adaları Özerk Topluluğu” olarak kabul edilmişlerdir. Kanarya Adaları Tenerife, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, La Palma, Gomera ve Hierro olmak üzere başlıca 7 ada ile birkaç küçük adacıktan oluşur.

Kanarya Adaları yönetim bakımından İspanya’ya bağlıdır. Ancak coğrafi olarak bakıldığında Kanarya Adaları’nın Afrika kıtasının bir parçası olduğu kabul edilmektedir. Kanarya Adaları Özerk Topluluğu’nun 2 başkenti bulunur. Bunlar; Las Palmas ve Santa Cruz de Tenerife illeridir.

Eski çağda Hesperides ve Roma döneminde Fortunatae adlarıyla anılmış bu adalar, 1402′de Jean de Bethencourt tarafından fethedildi. Portekizliler ile İspanyollar arasındaki çekişmelere neden olan adalar, 1479 yılında kesin olarak Alcacova Antlaşması’yla İspanyollar’a geçti. Bunun üzerine ayaklanan adanın yerli halkı Guancheler ise İspanyollarca katledildi.

kanarya-adalari_010615Yüzey biçimleri oldukça dağlık, sarp falezlerle çevrili bu volkanik adaların en yüksek noktası 3.718 m ile Tenerife Adası’ndaki Teide Tepesi’dir. Kanarya Adaları’nın iklimi elverişli ve düzenlidir. Okyanusta yer alması sebebiyle sıcaklık farkları azdır.

Kanarya Adaları‘nda yazları kurak yarı tropikal (astropikal) iklim egemendir. Bitki örtüsü olarak kıyıda kurakçıl bitkiler, yüksek kesimlerde ise çorak bozkıra dönüşen makiler hakimdir.

Başlıca gelir kaynağı turizm olan bu adalarda tütün, domates, muz, portakal tarımı da önemli birer gelir kaynağıdır. Önceleri önemli bir deniz iskelesi olan sonralarıysa hava ulaşım durağı olan adalara özellikle Kuzey-Batı Avrupa’dan çok sayıda turist gelir.

Kanarya Adaları‘nın ismi bilinenin aksine kanarya kuşlarından gelmez, köpeklerden gelir. Kanarya kuşları adanın yerlisidir ve adada çokça bulunur, ancak ada kuşlara ismini vermiştir. Bu takımada adını, en büyük adasında bulunan hem vahşi hem de evcil çok miktardaki köpekten dolayı, Romalılar tarafından verilen “Köpek Adası” isminden (Insula Canana) almıştır.