Bugünkü gezintimiz her zaman olduğu gibi uzak diyarlara değil, biraz da Avrupa kıyılarını tanıyalım, Kanal (Channel veya Manş) Adaları‘ndan bahsedelim.

jersey-channel-adalari

Adalar, Manş denizinde ada öbeğini oluşturur. Fransa kıyılarından 48 km, İngiltere kıyılarındansa 121 km uzakta olmalarına karşın, Büyük Britanya’nın egemenliğinde olan Channel (Kanal) Adaları, yedi ada içerir; en büyük dört adası: Jersey (117 km²), Guernsey (65 km²), Alderney (8 km²) ve Sark’tır (5 km²).

Yanardağ kökenli sert kayalardan oluşan Kanal Adalarında, yükselti hiçbir yerde 125 metreyi aşmaz. Kışları yumuşak (Ocak ayı sıcaklık ortalaması 6 °C), yazları ılık ( Temmuz ayı sıcaklık ortalaması 18 °C) bir iklim etkisindeki adalarda, yağış miktarı oldukça düşüktür (yılda 800-900 mm) ve yaz aylarında bazen şiddetli su sıkıntısı çekilir.

harita171.000 kişilik nüfusun büyük bölümü Fransız asıllı olan ve yakın döneme kadar Fransızca’nın en çok konuşulan dil olduğu Kanal Adaları’nda, konan vergi kolaylıklarından ötürü çok sayıda göçmen yerleşmesi sonunda, İngilizce daha ağır basmaya başlamıştır.

Ekonomi, Britanya pazarı için turfanda sebze, meyve ve çiçek yetiştiriciliği ile turizme dayanır. (İngiliz ve Fransız kıyılarıyla hava ve deniz ulaşımı kurulması, turizmin gün geçtikçe gelişmesini sağlamaktadır)

933’te Normandiya Düklüğü’ne bağlanan, İngiltere hükümdarının da günümüzde Normandiya dükü unvanıyla egemenliği sürdürdüğü adaların her biri iç işlerinde bağımsızdır ve kendi meclisi vardır.