Kalkan Balığı ve Kalkan Avlama Teknikleri

523c2b4a945956c25f000024

Kalkan balığı yapısı itibariyle yassı bir balık türüdür. Kalkan balığının gözleri vücudunun sol tarafında bulunur. Sağ tarafını ise denize doğru yatmak için kullanır. Ülkemizde kalkan balığı Akdeniz, Ege Denizi, Karadeniz ve Marmara Denizi’nde görülmektedir. Kalkan balığı bu denizlerin 20 metre ile 70 metre derinliğinde yaşam sürmektedir. Kalkan balığı denizin derinliğinde yaşadığı için yine derinliklerde yaşayan küçük balıklar ve yengeçler ile beslenmektedir.

Kalkan balığı sevilen bir balık türü olduğundan ötürü ülkemizde kalkan avcılığına meraklı kişilerde mevcuttur.

Bahsettiğimiz gibi kalkan balığı denizin dibinde yaşayan bir balık olduğundan ötürü bizde avımızı yapabilmek için kalkan gibi yassı şekilde duran bir yem hazırlarsak bu sayede avımızı kalkanın tam önüne bırakmış oluruz ondan sonra da rahat bir şekilde kalkanımızı avlayabiliriz. Bunun için kullanmamız gereken olta da dip olta dediğimiz oltadır. Misinamızın uzunluğunun fazla olması gerekir bunun sebebi de kalkanların dipte yaşaması ve yememizin oraya kadar ulaşmasını sağlamamız gerektiğindendir. Bu sebeple yaklaşık 40 metre civarında misina uzunluğu olan bir olta işimizi görecektir.

Kalkan Avı Video;

Misinamızın ucuna iğne takıyoruz birden fazla iğne takarsak daha iyi olacaktır çünkü kalkan yassı bir balık olduğu için oltamızı dibe vurup yassı bir pozisyon aldırmamız gerekecektir. Yem olarak ise yazının başında belirttiğim gibi kalkanlar küçük balıklar ile besleniyor demiştim ve bunları severler. Kalkan avlarken ilk olarak eğer bulabilirseniz istavriti denemelisiniz eğer onu bulma veya kullanma imkanınız yoksa bahsettiğimiz küçük balıklardan hamsi ve kefali kullanabiliriz. Oltamız hazır olduktan sonra hızlı bir şekilde oltamızı denize fırlatıyoruz ve oltamızı bir yere sabitliyoruz sonrası her zaman olduğu gibi sabır ve şans işi…