Terbiye kuralları kızlara genç yaşlarda öğretilmelidir, böylece başkalarına saygı göstermeyi öğrenerek büyüyeceklerdir.

tekn0120Sofra Adabı
Her yaştan kadının yalnızca resmi yemeklerde değil, aynı zamanda günlük ve en sıradan yemeklerde dahi sofra adabına sahip olması oldukça önemlidir. Yemekler servis edildiğinde, yemeden önce herkesin yemeğe başlamasını beklemek gerekir. Yemek veya ev sahibi yemeğe başlamadan yemeğe başlamayın. Masa etrafında yemek uzatırken, saat yönünün tersine doğru da ikram edin. Yemeğe başlamadan önce, yediğiniz sadece bir aperatif de olsa peçetenizin dizlerinizde olduğundan emin olun.

Cep Telefonu Kullanma Adabı
Son zamanlarda artan cep telefonu kullanımı ile, şimdi cep telefonları için de geçerli olan bazı görgü kuralları vardır. Toplum içerisinde bir hizmet alacağınız zaman ya da biri sizi beklerken telefonda konuşmayın.

Lütfen ve Teşekkür Ederim
Lütfen ve teşekkür ederim, güzel bir ahlaka sahip olmak isteyen kadınların çalışması gereken en temel ifadelerdendir. Küçük kızların genç yaşta “teşekkür ederim” ve “lütfen” demeyi öğrenmesi ve mümkün olduğunca bu ifadeleri kullanmaya çalışması gerekir. İş ve sosyal ortamlarda “teşekkür ederim” ve “lütfen” ifadeleri neredeyse her zaman olumlu yanıt alacaktır.

Tanışma
Birine tanıtıldığınızda, her zaman ayağa kalkmanız önemlidir. Birisiyle buluştuğunuzda onları her zaman sağlam bir şekilde tokalaşarak karşılayın. Kadınların da sıkı bir şekilde tokalaşması gerekir, ancak karşınızdaki kişinin elini çok sıkmamaya özen göstermeniz önemlidir.

Toplum Adabı
Toplum içerisinde öksürdüğünüz veya hapşırdığınızda her zaman ağız ve burnunuzu kapatarak “affedersiniz” demeniz gerekir. Ayrıca, vücudunuzdan çıkan her hangi bir ses duyulduğunda da “affedersiniz” demelisiniz.