Jüpiter gezegeninin yapısı, özellikleri, kütlesi, Güneşe uzaklığı, Jüpiter gezegeni ile ilgili bilgilerin yer aldığı sayfamız.Jüpiter;
Güneş Sistemi’nin en büyük gezegenidir. Yer’in 318 katı büyüklükte bir Güneş Sistemi gibidir. Hemen hemen tüm oluşumu hidrojen ve helyumdur. Jüpiter’in en ilginç yanı, bilinen soğuk, yani yanmayan toplanmış en büyük hidrojen kütlesi olduğudur. Aldığı ışınımın yaklaşık iki katım yansıtır. Yayılan fazla enerji Jüpiter’in yavaş yavaş soğuması sonunda ortaya çıkan enerjidir. Pioneer ve Voyager uzay araçlarıyla Jüpiter’in çok sayıda fotoğrafı çekildi ve daha önce bilinen 14 uydusuna 2 uydu daha eklendi. Jüpiter’in yerden de gözlenen oldukça aktif ve karmaşık yapı gösteren iki bandı vardır.

Uzay araçlarının gönderdiği asıl şaşırtıcı bilgi, ekvator çevresinde 30-40 km kalınlığına sahip bir halkanın bulunmasıdır. Bu halkayı 8-10 mm çaplı parçacıklar oluşur. Jüpiter çok kuvvetli manyetik fırtınalara sahiptir. Bu yüzden oluşan radyo dalgaları yeryüzünden algılanır. Manyetik alan Yer’inkinin 20-30 katı olduğu ölçülmüştür. Jüpiter’in 16 uydusu vardır. Bunları özelliklerine göre üç kısma ayrılır. En dıştakilerin ilginç özelliği Güneş Sistemi’ndeki genel dönmenin tersine doğudan batıya doğru dönmesidir. Bunlar olasılıkla Jüpiter’in çok büyük kütlesi nedeniyle sahip olduğu büyük çekim etkisine girmiş bulunan küçük gezegenlerdir. Ortadaki uyduların yörüngelerinin hem eğimleri hem de basıklıkları çok fazladır. Bunların da küçük gezegenlerden yakalanmış olmaları olasıdır. Geri kalan altı uydu Jüpiter’ in ekvator düzleminde dönerler. Bunlardan dördünü Galileo keşfettiğinden Galileo uyduları olarak adlandırılır.