ispanak_nedir

Ispanak, çocukluğumuzdan bu yana faydaları ile anlatılan ve yedirilmeye çalışılan bir besin kaynağıdır. İçerisinde A, C, E ve B grubu vitaminleri barındırmaktadır. Ayrıca magnezyum, fosfor ve iyot minerallerini de içeren ıspanak, demir yönünden de zengin olduğu iddia edilen bir yiyecektir. Ispanakta, bol miktarda da protein bulunmaktadır.

Çocuk yaşlarda, pek de sevilerek yenmeyen ıspanak yemeği, aslında zaman geçtikçe alışılan ve sevilebilen bir gıdadır. Çocukları özendirmek için izletilen, “Temel Reis” gibi çizgi filmlerde, bu yemeğin önemi vurgulanmıştır. Yapısında çok sayıda mineral ve vitamin olsa da, kimi bilim adamları ıspanağın anlatılanlar kadar besin değeri taşımadığı yönündeki açıklamalarda birleşmektedirler.

Ispanağın bir takım bilinen faydaları ise, özellikle vücudun direnci ve dayanıklılığı ile ilgilidir. Vücut dayanıklılığını arttıran, vücuda kuvvet veren ıspanak, yorgunluğu gidermekte de yardımcı bir besindir. Ispanak, yalnızca bedeni değil; zihni de kuvvetlendirmektedir. Yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan öğrenme yavaşlığı ve zihinsel tembelliği gidermede de etkisi olan ıspanak, kansızlığa da iyi gelmektedir. Ispanağın bilinen en önemli faydalarından biri de, kanser, kalp ve damar hastalıkları gibi hayati önem taşıyan rahatsızlıklara karşı faydalı olmasıdır. Buna ek olarak soğuk algınlığı, ağız hastalıkları, boğaz ve göğüs rahatsızlıklarına karşı da, ıspanağın oldukça yararlı olduğu bilinmektedir.

Ispanak yemeği, içerdiği besin değerleri yönünden yüksek tansiyona, felç rahatsızlığına ve bilhassa da yaşlanmaya bağlı görme bozukluklarına karşı iyi gelmektedir. Vücudu kuvvetlendirmesi ile ilgili olarak, hamile kadınlara ve doğacak olan bebeklere güç vermekte ve onları kuvvetlendirmektedir. Ispanak, bir psikolojik etkiye sahipmişcesine, sinirleri yatıştırmaktadır. Buna ek olarak da, kişiye sakinlik vermektedir.Biyolojik olarak vücudu rahatlattığı bir başka nokta da, ıspanağın sindirimi kolaylaştırmasıdır. Bu durumla ilgili olarak, ıspanak bir idrar söktürücüdür. Belli bir dönem oldukça büyük bir sorun olan hemoroit rahatsızlığına (Basur) da iyi gelen ıspanak, yara ve yanık gibi vücudun deforme olduğu bölgelerde de iyileşmeleri hızlandırmaktadır.

Ispanak yemeği, kemikleri ve dişleri de güçlendirmektedir. Buna bağlı olarak, ıspanağın diş çürümelerini önlediği de, savunulan düşünceler arasındadır. Ispanak, kolesterolü düşürmekte ve şeker hastalığı için de yararlı olabilmektedir.

Ispanağın kullanımı nasıldır?

Ispanak, salata ve çorbalara konulabildiği gibi, başlı başına bir yemek olarak da hazırlanabilmektedir. Ispanağın kaynatılarak, suyunu içmek de vücuda kuvvet vermekte ve direnç sağlamaktadır. Anadolu’daki birçok insan ise, ıspanağın en çok börek içine konulmuş halini tüketmektedir. Ispanaklı börek, ülkemizde oldukça fazla tüketilen ve sevilen bir aperatif yiyecektir.

Ispanağın kaynamış süte batırılması sureti ile yüz ve boyun bölgesine maske yapılabilmesi, bu bitkinin cilt sağlığı açısından da yararlı olduğu bilgisini vermektedir. Uygulanan bu maske ile, sivilcelere karşı da fayda sağlanabilir. Ispanak, her ne kadar birçok yararlı etkiye sahip olsa da, romatizma, gut hastalığı, eklem iltihabı ve böbrek taşı olan hastalar tarafından yenmemelidir. Çoğu uzman, bu tip rahatsızlığı olanlara, ıspanak yemeyi tavsiye etmemektedir.

Ispanak Nedir?

Ispanakgiller familyasından ıspanak; kış sebzesi olarak yetişen, kazık köklü ve iki evcikli otsu bir bitki çeşididir. Serin ve rutubetli havalardan hoşlanır. Sebze olarak her yerde yetiştirilir ama anavatanı Kafkasya ve Afganistan civarıdır. -5 dereceye kadar dayanabilen ıspanak, daha soğukta zarar görmeye başlar. Dikenli ve dikensiz olarak iki çeşidi vardır. Dikenli olan ıspanak; tohumları dikenli ve köşeli, yaprakları da mızrak şeklindedir. Kışa daha dayanıklıdır. Dikensiz ıspanak ise tohumları dikensiz, yaprakları geniştir. Dünyada ve ülkemizde en çok ekilen türü dikensiz olan ıspanaktır.

Ispanağın Yetiştirilmesi, Ispanak Nasıl Yetiştirilir?

Ekilecek toprağın önceden iyi çürümüş hayvan gübresi ile gübrelenmiş olması gereklidir. Derinden sürülür ve ardından çizgi usulü ile tohum ekimi yapılır. Tohumlar 15 gün içerisinde çimlenmeye başlar. Toprak iyiyse ve hava şartları da güzel gidiyorsa; 1,5 ay sonrasında hasat edilmeye başlanabilir. Ispanağın faydası içerisindeki mineral ve vitaminlerden gelmektedir. Bol miktarda A,B,C,D vitaminleri içeren ıspanak protein ve demir bakımındanda zengindir.

Ispanağın Faydaları Nelerdir?

İçerisindeki vitaminler, magnezyum, fosfor gibi değerli mineraller sayesinde vücut için oldukça gereklidir. Özellikle demir eksikliği sorunu olan kişilere, yüksek demir içeriği ile faydalıdır. Ispanak, vücudun direncini artırır ve kuvvet verir. Üstelik sadece bedenen değil zihnen de güç vermektedir. Yaş ilerledikçe kendini gösteren öğrenme güçlüğü, zihin tembelliği gibi sorunlara da iyi gelmektedir. Kanser, kalp ve damar rahatsızlıkları gibi önemli ve ciddi hastalıklara karşı vücudun direnç kazanmasını sağlayan ıspanak; bunun yanında göğüs hastalıklarına, soğuk algınlığına faydalıdır. Kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı etkisi genellikle kolesterol seviyesini düzenlemesinden gelmektedir.

İçindeki besin değerleri sayesinde yüksek tansiyon ve buna bağlı olarak gelişen felç rahatsızlıklarına karşı da etkilidir. Hamile ve yeni doğum yapmış kadınların sık sık tüketmesi hem kendileri hem de bebekleri için uygundur. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına ve hazımsızlığa karşı etkisi büyüktür. Buna bağlı olarak da iyi bir idrar söktürücüdür. Yine sindirim sorunlarından hemoroid sorununa karşı ıspanak tüketmek faydalı olacaktır. Ayrıca ıspanak; kemikleri ve dişlerin güçlenmesini sağlar. Cilt üzerindeki yaraların, yanıkların ve deforme olmuş cildin iyileşmesi konusunda hız kazandırıcı bir bitkidir. Fiziki desteklerinin yanı sıra psikolojik bakımdan sakinleştirici etkisi de bulunur.

Ispanak Nasıl Tüketilir? Doğru Ispanak Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Ispanak son zamanlarda yeni üretilen tarifler sayesinde tatlılarda kullanılmasının yanı sıra sıklıkla yemek şeklinde tüketilmektedir. Bunun dışında kaynatarak suyunu içmek faydalarıdır. Yemeğinin ardından ülkemizde en çok tüketilen biçimi ıspanaklı böreklerdir. Kaynamış süte batırılarak tüketilen ıspanak ile yüz ve boyun bölgesine yapılan maskeler, cildin parlaklık kazanması ve eski sağlığına kavuşması bakımından önemlidir. Maske ya da çay olarak tüketmeyecekseniz en sık tercih edilen türü olan ıspanak yemeğini deneyebilirsiniz.

Yemeği pişirirken ıspanakların çok pişirilip vitaminlerinin öldürülmesindense hafif çiğ bırakmak sağlık açısından daha faydalıdır. Yemeği pişirirken zeytinyağı kullanmak, pirinç yerine de bulgur atmak daha faydalı olmasını sağlayacaktır. Gördüğünüz gibi tüketmek için çeşitli yöntemleri bulunuyor. Vücudunuzu ıspanağın faydalarından mahrum bırakmamak için bu yöntemlerden birini sevmeye çalışmak ve kış aylarında sık sık tüketmek en doğrusudur.