Isırgan otu, halk arasında dokunulduğunda can acıtması ve kaşındırması yönüyle bilinmektedir. Ama bu dokunulduğunda yakan ot sağlık için çok faydalıdır.

İsmine ısırgan denmesinin nedeni de ısırık şeklinde acıtması, kızarıklık yaratması ve kaşındırmasındandır. Hemen hemen her toprakta yetiştirilmesi mümkün olan ısırgan otu, ülkemizde de her yerde yetişmektedir.

Uzun yıllar dayanan ve ilkbahar – yaz aylarında toplanabilen bir bitkidir. Çok eski tarihlerden itibaren çeşitli tedavilerde kullanılmış olduğu bilinmektedir. Günümüzde kremleri ve şampuanları sıklıkla görülmektedir.

Sağlık açısından çok faydaları olan ısırgan otunun çoğu kişide herhangi yan etkisi bulunmamıştır ama ilaç kullananların birçok bitkiyi tüketirken dikkatli olması gerektiği gibi ısırgan otu tüketirken de doktoruna danışması gerekmektedir. Bu bitkinin hem kendisi hem tohumları ayrı ayrı faydalı maddeler barındırmaktadır. Aşırıya kaçılmadan tüketildiğinde yan etkilere maruz kalmadan çeşitli kullanımlarla, ısırgan otunun olumlu yönlerinden yararlanabilirsiniz.

isirgan_otu_nedir-1110x400

Isırgan Otu Nedir?

Bilimsel alanda Urtica olarak bilinen ısırgan otu, ısırgangiller familyasından bir bitkidir. Mayıs ve ağustos ayları arasında çiçeklenir. Gövde kısımları diktir ve dört köşe formundadır.Yaprak kısımları, oval biçiminde, koyu yeşil renkte ve parlaktır. Yaprakların üstü tamamen yakıcı tüylerle kapalıdır. Meyveleri esmer renkte ve fındığa benzer yapıdadır. Tohumlarında ise yağ birçok alanda kullanılabilen yağ bulunmaktadır.

Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir?

  • Böbreklere etki ederek; idrarın sökülmesine etki eden bir bitkidir. Bu etkisinden faydalanmak için çay olarak tüketmek gerekir.
  • Isırgan otu içinde yüksek miktarda demir barındırır. Bu nedenle anemi tedavilerinde yardımcı tedavi olarak kullanılmaktadır.
  • Sindirim sisteminin ve organların, zararlı toksinlerden temizlenmesine yardımcı olur. Ödem attırarak, terleme yoluyla zararlı maddeleri vücuttan atar. Özellikle de karaciğer ve böbreklerin temizlenmesinde etkilidir.
  • İdrar yollarında sıklıkla görülen enfeksiyonların tedavilerinde, ilaç tedavisine destek olarak kullanılan bir bitkidir. İdrara çıkmayı kolaylaştırarak, mikropların atılmasına yardımcı olur.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirerek; enfeksiyonlara karşı daha dirençli hale gelmesini sağlar. Grip, soğuk algınlığı, nezle gibi kolay hastalıklara yakalanmayı önler.

 

Isırgan Otunun Tarihçesi

Isırgan otunun dünya üzerinde ne kadar geçmişi olduğuyla ilgili net bir bilgi bulunmamaktadır ama tedavi amacıyla Orta çağlarda Avrupa kıtasında çeşitli yöntemlerle kullanıldığı bilinmektedir. Geçmiş tarihlerde de günümüzde olduğu gibi çay olarak, krem olarak ve yapraklarından faydalanılarak kullanılmıştır.

Isırgan Otu Nasıl Kullanılır?

  • Çay olarak kullanımı: 1 çay kaşığı ısırgan otu bitkisi veya bitkinin kökü, 150 ml suyun içine ilave edilerek 5 dakika kaynatılır. Ardından süzülür ve ılık olarak içilir. Gün içinde 2-3 fincana kadar içebilirsiniz ama her seferinde taze olarak demlemelisiniz.
  • Banyoda kullanımı: 1 kilo ısırgan otunun kökleri temizlenir ve 2 litre kadar suyun içinde haşlanır. Ardından da 15 dakika demleye bırakılır. Taneleri süzülür ve elde edilen su ile saçlar ya da vücut yıkanabilir.
  • Diğer kullanım alanları: Gargara yaparak kullanmak nefesin tazelenmesini sağlar ve lapa olarak hazırlan ısırgan otu, özellikle kuyruk sokumunda görülen kıl dönmelerinin tedavisinde etkilidir.

 

Isırgan Otunun Yan Etkileri Nelerdir?

Çok faydalı bir bitki olsa da aşırı miktarda kullanıldığında ya da kişilerin hassasiyeti fazla olduğunda bazı yan etkiler görülebilmektedir. Tüm bitkiler bilinçli olarak tüketilmeli ve eğer bir rahatsızlık, ilaç kullanımı söz konusuysa; uzmana danışılmalıdır. Kullanan kişilerin belirttiklerinden hareketle; bazı zamanlarda mide ağrısı, ishal, terleme, cilt üzerinde döküntü ve alerji gibi etkileri görülebilmektedir. Isırgan otu lapaları veya suyu, açık yaralar üzerinde kullanılmamalıdır. Adet döneminde, süreçleri değiştirebilme ihtimali olduğundan; bu dönemlerde ve hamile kalmak isteyen kadınların kullanmaması gerekmektedir.