İLAÇ

İlaçlar, vücudun ya da beynin işleyiş şekline etki edici maddelerdir. İlaçların büyük bölümü tıbbi amaçlı olarak kullanılır.

4.000 yıldan daha önce, Çin İmparatoru Chi’en Nung, 300′ den daha fazla, iyileştirici özelliği olan, bitkilerin yer aldığı bir kitap hazırladı. Bunların çoğu halen, tıpta kullanılmaktadır. İlaçların ilk kez bilimsel olarak ele alınmasına; 18. yüzyılda İngiliz doktor William Withering ‘in yüksükotunu kalp ilacı olarak araştırmasıyla başlandı. Modern ilaç sanayii, 1899 yılında Alman Bayer şirketinin, ağrı kesici aspirini üretmesiyle başladı.

İLAÇ ÇEŞİTLERİ

Doktorlar hastaları tedavi etmek için, çok çeşitli ilaçlar kullanır. Örneğin; penisilin gibi antibiyotikler, enfeksiyona neden olan bakterileri öldürür. Aspirin ve kodein gibi analjezikler (ağrı kesiciler) ağrı mesajlarının beyne ulaşmasını engellerler. Yatıştırıcıların sakinleştirici bir etkisi vardır ve bir kişinin uyumasına yardımcı olur.

Anestezikler vücut sinirlerini devre dışı bırakır ve ameliyatlarda kullanılır. Aşılar, bağışıklık sisteminin hastalıklara karşı mücadele etmesine yardımcı olur. Vücudun yeterli miktarı, yapamadığı zaman ensülin verilir.

ilac-1

TEHLİKELER VE BAĞIMLILIK

Eroin ve kokain gibi bazı ilaçlar bağımlılık yapar; yani; insanlar onları kullanmaktan vazgeçemez. Çok tehlikeli olduklarından yasal değillerdir. Aşırı miktarlarda alındığında, tıbbi ilaçlar ile alkol, kafein, çay, kahve ve sigarada bulunan nikotin gibi gündelik ilaçlar bile zarar verebilir.

GEÇ ETKİ EDEN KAPSÜLLER

Bazen ilaçların (özellikle ağrı kesicilerin), yavaşça (birkaç saat sonra), kan dolaşımında serbest kalmalarına ihtiyaç duyulabilir. Geç etki eden kapsüller farklı kalınlıktaki kaplamalara göre renklendirilen yüzlerce ufak taneden oluşur.Tanelerden bazıları ilacı midedeyken serbest bırakırken, diğerleri daha sonra, bağırsaklarda serbest bırakır.

1- Kapsül (dış kabuk) midede açılır ve ilaç içeren taneler serbest kalır. Her bir tane ufak bir topa benzer ve kaplamanın kalınlığına uygun bir renge sahiptir.

2- Tanelerden en kalın kaplamaya sahip olanlar önce çözünür ve ilaç midede serbest kalır. Diğerleri bağırsaklara doğru ilerler ve ilacı daha sonra serbest bırakırlar.

3- Bağırsak ve mide duvarları yoluyla emilen ilaç kan dolaşımına geçer.

surup►Şurup adı verilen tıbbi sıvılar, çocukların ilaç içmelerini kolaylaştırır.

►Tabletler ve kapsüller en yaygın ilaç çeşitleridir.

►Acil bir tepki beklenildiğinde, ilaç kana enjekte edilir.

sprey►İlaç, göz damlaları ve spreyler sayesinde, belirli bir noktaya hızlı bir biçimde gönderilir.

►İlaç içeren kremler ve jeller bir kesiği ya da sıyrığı dezenfekte eder.

►İlaçlar, cilde yapıştırılan bantlar sayesinde, yavaş yavaş kana karışır.