Sert çekirdekleri ile iri zeytinleri andıran; mineraller açısından zengin, hazmı kolay Hünnap, İlk günlerinde yeşil renge sahipken zamanla olgunlaşır, kırmızı ve siyah-mor rengi alır. En dış kısmı ince ve derimsi, elmalara benzer sert ve beyaza yakındır. Birkaç saat içinde sarılaşarak yumuşar. Birkaç gün içinde de kabuğu buruşur. Tatlı lezzetlidir. Bahçelerde yetiştirildiği gibi yabani olarak da bulunur. Baharda hoş kokulu sarı renkli çiçekler açan dikenli bir ağaç türüdür hünnap.

Ağaç farklı iklimlere uyum gösterebilmekle birlikte, iyi meyve vermesi için yazlara ihtiyaç duymaktadır. Düşük kaloriye sahip bu meyve ülkemizde Marmara Bölgesi, Batı ve Güney Anadolu’da bulunur. Karadeniz’de Çoruh Vadisinde, Manisa’nın Demirci ilçesinde ve yaygın olarak da Denizli’nin Çivril ilçesine bağlı Gümüşsu kasabasında değişik türlerine rastlanır. Hünnap meyvesinin hastalık süreçlerini tersine çevirebildiğine; ağır hastaları rahatlattığına inanılır.

Hünnap ve Sağlığa Faydaları

Etkili bir antioksidan oluşundan dolayı kanser hücrelerin etkisini azaltabilmektedir. Buna ilave olarak, Çin’de yaygın olarak kanser vakıalarına engel olduğu için tercih edilir. Düşük kalorisi, yüksek orandaki A ve C vitaminleri nedeniyle özellikle kilo vermek isteyenler ve sporcular tarafından aranır. Stres atmaya yardımcı antidepresan kategorisinde de yer alan Hünnap, metabolizmayı ve hücreleri korur. Yine Asya’da yaygın olarak güneş yanıklarına ve kızarıklıklara karşı kullanılmaktadır. Sindirime; diş, kemik ve kas sağlığına yardımcıdır. Kan akışını hızlandırır ve kalp sağlığını korur. Kaynatılıp çayı içildiğinde kabızlık ve ishal giderici, bağırsak hastalıklarına karşı da yardımcıdır.

Hamileliik ve emzirme dönemlerinde ne kadar güvenliği olduğu konusunda fazla bir bilgi bulunmaz. Bu durumda aşırı tüketilmemesi önerilir. Astım-balgam ve idrar söktürücü özelliklerinin yanı sıra özellikle son yıllarda şeker hastalarının da listesinde bulunmaktadır.