HOVERCRAFT

Hovercraft, suyun direncini büyük oranda azaltan bir hava yastığı üzerinde hareket eder. Başka hiçbir aracın yapamayacağı bir biçimde suda ve karada hareket edebilir.

Hareket halinde olan botu çevreleyen su, botu ters istikamette iterek hızını keser. Bot, suyun içinde gitmek yerine suyun üzerinde gidebilseydi daha fazla hız kazanabilirdi. İşte; hoverkraft ve kuzeni hidrofoil bu probleme bir çözüm oluşturmuştur.

YASTIKLAR VE ETEKLER

Hovercraftı havada tutan yastık, bir ya da daha fazla sayıdaki, güçlü yükselti fanlarıyla şişirilir. Bu fanlar ile teknenin altından pompalanan havanın çabucacık kaçmaması, teknenin bütün köşelerinde bulunan, esnek bir kauçuk etek ile temin edilir. Diğer taraftan hidrofoil, hızlandıkça suda yükselmesini sağlayan kanatlara sahiptir.

HOVERCRAFT NASIL ÇALIŞIR?

Bir hava yastığı üzerinde kaldırılan Hovercraft suda ve karada ilerleyerek saatte 130 km. lik hıza ulaşabilir (normal bir gemiden daha hızlıdır). Her iki yanda bulunan iki büyük fan havayı emerek teknenin altına üfler ve böylelikle; tekne havalanır. Arkada bulunan diğer iki büyük fan ise dümen vazifesi görür ve tekneyi ileriye doğru iter..

hovercraft

İLK HOVERCRAFT

İnsanlar, en erken 1877 yılında, hava yastığıyla desteklenmiş araçları tecrübe ettiler. Ne var ki hovercraftı yapabilecek teknoloji, ancak; 20 yüzyılda mümkün olabildi. İlk başarılı hovercraft 1959 yılında İngiliz mühendis Christopher Cockerell tarafından yapılmıştır.

DALGALARDA SEKMEK

Hovercraft çok yönlü olarak kullanılmaktadır. En büyükleri, kısa mesafeli su yollarında (İngiliz Kanalı gibi) yolcu ve araçlarını taşır. Tek kişilik küçük hovercraftlar ise yarışlarda birbirleriyle yarışır. Asken olanları ise birlikleri ve ekipmanları sahillere nakleder.