hemoroid_basur_nedirHemoroid toplumun yaklaşık % 50’sinde görülen bir hastalıktır. Halk arasında basur ya da mayasıl olarak da bilinir. Hastalık makattaki hemoroidal venlerin genişleyip sarkmasıyla oluşan bir durum olsa da, birçok organı etkileyip, insanlarda büyük rahatsızlıklara neden olmaktadır. Hemoroidin belirtileri ve nedenleri ise kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Esasen tedavi edilebilir bir hastalık olan hemoroid toplumdaki önyargılar yüzünden hastaya uzun yıllar acı çektiren bir durum haline gelebilir.

Makat etrafında oluşan memenin küçük bir cerrahi operasyonla alınması mümkündür. Ancak insanlarımız genel olarak doktora gitmekten çekinir, utanır. Küçücük bir meme zamanla büyür ve kişiye her dışkılama esnasında büyük acı ve ağrılar yaşatabilir. Hemoroidin tanısı çoğunlukla fiziki bir muayene ile konabilir. Fakat daha kesin bir tanı ve hastalığın ilerleme evresi yapılan çeşitli laboratuvar testleriyle daha netlik kazanacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki doğru beslenme, egzersiz ve hareketli bir yaşam düzeni ile hemoroid gibi bir hastalığın başınıza gelmesini önlemek sizin elinizdedir.

Hemoroid Nedir?

Halk arasında basur ya da mayasıl olarak da bilinir. Hemoroid makat etrafında (anüs kısmında) bulunan toplardamar yumağının tıpkı varis gibi gevşeyip, meme şeklinde aşağı doğru sarkmasıyla oluşan bir durumdur. 2 tip hemoroid vardır.

1. İç Hemoroidler: Anüsün içinde yer alır, ıkınmayla dışarı çıkabilir. Başlangıç safhası olduğu için daha az ağrı hissi verir, hastalık ilerlemedikçe dış kısımda fark edilmezler.

2. Dış Hemoroidler: Anüsün dış kısmında yer alır. İç hemoroide göre daha belirgindir ve çok çabuk fark edilir. Genellikle ağrı, kaşıntı ve kanama gibi belirtileri vardır.

Hemoroidin Nedenleri (Sebepleri)

 • Düzensiz tuvalet alışkanlığı
 • Obezite-şişmanlık
 • Genetik yatkınlık
 • Hareketsiz yaşam
 • Beslenme düzenindeki yanlışlar
 • Anal cinsel ilişki
 • Hamilelik
 • Yaşlanma

Genel olarak beslenme düzenindeki yanlışlar asıl sebep olsa da, ailevi yatkınlık da hemoroide yol açan önemli bir etkendir. Araştırmalar anne ve babasında hemoroid görülen kişilerin, diğer insanlara oranla bu hastalığa daha sık yakalandığını gösteriyor. Sürekli katı gıdalar tüketilmesi bağırsakların düzenli çalışmasını engellediğinden kabızlığa, bu da zamanla hemoroide yol açmaktadır. Ayrıca acılı ve baharatlı yiyeceklerin çok tüketilmesi, dışkılama esnasında ıkınmalara ve makat çevresinde tahrişe yol açtığından hemoride sebep olur.

Hemoroidin Belirtileri Nelerdir?

Hemoroidin en sık görülen belirtileri anüste görülen şiddetli kaşıntı, şişen damarların üzerine uygulanan basınçtan dolayı yaşanan şiddetli ağrılardır. Hemoroidin belirtileri iç veya dış hemoroid olmasına bağlı olarak değişir. İç hemoroid genelde hemen fark edilmez. Kabızlık nedeniyle dışkılama esnasında zorlamadan kanamalara neden olur. Dış hemoroid ise makat dışına sarkan memeden dolayı kolaylıkla anlaşılır.

Hemoroidden Korunma Yolları Nelerdir?

Beslenme

Hemoroide yakalanmamak, eğer varsa hastalığınızın ilerlemesini önlemek veya nüksetmesini (tekrar etmesini) engellemek istiyorsanız, yapmanız gereken ilk iş beslenmenizi düzene sokmaktır. Öncelikle her gün meyve, sebze, kepekli tahıllar ve baklagiller gibi bol lifli gıdalar tüketmeyi alışkanlık haline getirin. Lifli gıdalar hem tokluk hissi verir, hem de sindirimi kolaylaştırır. Dışkının yumuşak olmasını sağladığından dışkılama esnasında ıkınmaya sebep olmaz. Mutlaka yapmanız gereken diğer bir şey ise bol sıvı tüketmektir. Günde en az 2 litre su içmeye çalışın. Bu oran kişiye göre değişir, vücudunuzun yeterli miktarda su aldığını veya suya ihtiyacı olup olmadığını kendiniz de anlayabilirsiniz. İdrarınızın rengi açık sarı, ya da yeterince berrak değilse o gün yeterince su içmemişsiniz demektir. Çok fazla kafeinli içeceklerin tüketimi de bağırsak hareketlerini bozacağından hemoroide yol açan diğer bir faktördür.

Egzersiz ve Spor

Hemoroidi önlemenin olmazsa olmaz diğer bir şartı da düzenli egzersiz ve spor yapmaktır. Saatlerce yorulmak, spor salonlarında güçsüz kalana kadar yapılan hareketler değil kastettiğimiz. Günlük yapacağınız yarım saatlik hafif tempolu bir yürüyüş, ya da evde kendi imkanlarınızla yaptığınız küçük egzersizler yeterli olacaktır. Unutmayın hemoroid hareketsiz ve şişman vücutları seviyor. Bunun yanında var olan bir hemoroidiniz varsa günlük makat egzersizi yapmalısınız. Nedir bu egzersiz? Günde en az 20 dakika makat sfinkter kasınıza egzersiz yaptırın. Yani tekrar tekrar kasma-gevşeme hareketi yaparsanız, o bölgedeki dokuların ve kasların güçlenmesini sağlarsınız.

Bunun yanında tuvalette uzun süre oturmaktan kaçının. Ikınmalar yapmayın, bu hareketiniz o bölgedeki dokuya basınç yapar. Tuvalet ihtiyacınızı asla ertelemeyin, sık sık ve düzenli gidin. Tuvalet kağıdı alırken yumuşak dokulu olanını seçin.

Hemoroidin Tedavisi

Tedavi yöntemi hemoroidin evrelerine göre değişir. Eğer birinci derecede hemoroidseniz, yani kanamasız ve az ağrılarınız varsa, ilaçla tedavi, bağırsak egzersizleri, kabızlığa yol açmayan gıdalar tüketmek ya da doktorunuzun önerdiği beslenme düzenine uymak yeterli olacaktır.

Eğer hemoroid daha ileri evrelerdeyse, yani her dışkılama esnasında kanamalara, şiddetli ağrılara yol açıyor ve tıbbi tedavilere cevap vermiyorsa, cerrahi yöntemlere başvurulur. Cerrahi tedavi şu başlıkları içerir;

 • Klasik cerrahi tedavi (hastanede yatma süresi ortalama 1 gündür)
 • Band ligasyon
 • İnfrared koagülasyon (ışın tedavisi)
 • Skleroterapi

 

Ameliyat sonrasında dışkılama esnasında biraz ağrı ve kanama olması normaldir. Dünya üzerinde ve ülkemizde en çok tercih edilen hemoroid tedavisi yöntemi ise band ligasyondur. Bu yöntem iç hemoroid memesinin tabanına lastik bir band yerleştirerek hemoroide giden kan akımının engellenmesi esasına dayanır. Bu sayede kan dolaşımı kesilen hemoroid memesi kendiliğinden birkaç gün içinde dışkılama esnasında düşer.