HELİKOPTER

Helikopterler, kanat yerine dönen pervaneleri olan uçaklardır. Bu pervaneler sayesinde, diğer uçakların beceremeyeceği şekilde uçabilir.

Helikopterler çok iyi manevra yapabilen uçaklardır. Dikine inebilir ya da havalanabilir, havada asılı kalabilir ve herhangi bir yönde (ileri, geri, yana) uçabilir.

BİR YA DA İKİ PERVANE

Çoğu helikopterin, en üstünde bir takım, ince ve uzun pervane (ana pervane- en az iki adettir) ve kuyruğunda da küçük bir pervanesi vardır. Ana pervane helikopterin havalanmasını ve havada kalmasını sağlar. Kuyruk pervanesi ise yön değiştirmek için ve helikopterin ana pervane etrafında dönmesini engellemek için kullanılır. Bazı helikopterler ise aracın çevresinde dönmemesi için, zıt yönlerde dönen iki takım ana pervane bulunur.

HAVALANMA

Ana pervane açısına pitch adı verilir (pervane bıçaklarının yatay düzleme göre aldıkları artı veya eksi açı). Pilot kokpitte bulunan bir kontrol manivelasıyla pervane bıçaklarının pitchini değiştirerek havalanmayı, inişi, tırmanışı ve havada asılı kalmayı sağlar. Kontrol manivelası ile pervanelerin daha hızlı dönmesi ve daha fazla yükseklik derecesi elde edilecek biçimde eğilmeleri sağlanabilir. Yükseklik derecesi helikopterin ağırlığından daha fazla olursa, helikopter havalanır yada tırmanışa geçer. Yükseklik derecesi ile helikopterin ağırlığı aynı ise havada kalır. Yükseklik derecesi helikopterin ağırlığından daha düşük ise helikopter inişe geçer.

helikopter-isi

HAREKET VE KUMANDA

Pervanelerin tamamı ileriye doğru eğik ise helikopter ilerler. Pervaneler geriye doğru eğik ise yavaşlar. Pervanelerin yanlara doğru eğrilmesi helikopter yanlamasına gider. Dönüş için; kuyruk pervane açısı ayak pedalları ile değiştirilir.

İLK HELİKOPTERLER

İlk helikopter 1900’lerin ilk yıllarında uçtu ancak bunlar çok hantaldı ve zar zor havalanabiliyordu. İlk başarılı modern helikopter, 1940’da Igor Sikorsky tarafından yapılan Vought-Sikorsky VS-300 di.

HELİKOPTERLERİN KULLANIMI

Helikopterlerin çok yönlü uçuşu; denizde yapıl araştırma ve kurtarmalarda, polis gözetlemesinde ya da bir hava ambulansı olarak kullanılmasında uygundur. Askeri helikopterler uçaklardan daha alçakta uçabilirler ve küçük alanlardan ya da gemi güvertelerinden havalanabilirler.

BELL 407

Pilotun dışında altı yolcu taşıma 407 helikopteri yaygın bir ticari helikopterdir, ana pervanesi ve bir küçük kuyruk pervanesine sahiptir. Hava taksisi, polis araştırmaları ve trafik kontrolleri gibi görevlerde kullanılmaktadır.