Helallerde Genişlik Haramlarda Sınırlılık Nedir? Dinimizdeki helallerin çokluğu ve haramların sınırlılığı hakkında bilgi.

helal-ve-haram

Helallerde Genişlik-Haramlarda Sınırlılık

Allah (c.c.), kâinatta yarattığı nimetleri insanın hizmetine sunmuştur. Bu konuda bir ayette, “Ey insanlar, yeryüzünde bulunanların helal ve temiz olanlarından yiyin…” buyrulmuştur. Allah (c.c.), bu nimetlerden faydalanmayı helal kılmıştır. Ancak Allah (c.c.) merhametinden dolayı kişiye ve topluma zararlı olan bazı şeyleri ise haram kılmıştır. Örneğin içki ve kumarı, insanın kendisine, ailesine ve çevresine zarar verdiği için yasaklamıştır. Dinimizde haramlar sınırlı olduğu için belirtilmiş, helaller ise çok olduğundan sayılmamıştır. Dinin haram kıldığı bazı şeyler zaruret durumunda geçici olarak mübah sayılmıştır. Örneğin açlıktan ölmek üzere olan bir kimsenin, murdar olan hayvanın etini ölmeyecek kadar yemesi haram değildir.

Bununla ilgili Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulmaktadır:

“Allah size ancak ölüyü (leşi), kanı, domuz etini ve Allah’tan başkası adına kesileni haram kıldı. Her kim bunlardan yemeye mecbur kalırsa başkasının hakkına saldırmadan ve haddi aşmadan bir miktar yemesinde günah yoktur. Şüphe yok ki Allah çokça bağışlayan ve çokça esirgeyendir.”

Allah (c.c.), insana akıl ve irade vermiş ve yaptıklarından sorumlu tutmuştur. Helallerin yanı sıra bazı şeyleri haram kılarak insanın tercihini helallerden yana kullanmasını istemiştir. Haramlardan sakınanları ise ödüllendireceğini bildirmiştir. Bu nedenle sorumluluk bilincine sahip olanlar haram ve helallerin imtihan vesilesi olduğunu bilirler ve ona göre hareket ederler.