HAVAALANI

Havaalanları yolcuların geçiş yaptığı ve malların yüklendiği yerlerdir. Ayrıca uçakların yakıt ikmalleri, onarımları ve bakımları da havaalanlarında yapılır.

Büyük havaalanları küçük bir şehir gibidir. On binlerce insan 24 saat çalışmaktadırlar. Yerel havaalanları aynı ülke sınırları içinde yapılan uçuşlara yöneliktir. Başka ülkelere uçacak olan insanlar ise uluslararası havaalanlarını kullanmak durumundadırlar. Buralarda pasaport kontrolü, göçmen büroları ve gümrükler gibi özel servisler bulunmaktadır.

HAVAALANINA VARIŞ

Uluslararası uçuş yapan her yolcu ülkeye yasadışı bir şeyler -uyuşturucu gibi- sokmaması için gümrükten geçmek zorundadır. Gümrük memurları, yasadışı mallar taşıdığını sandığı her yolcuyu durdurmak ve aramak hakkına sahiptir. Ayrıca, yolcuların gümrüğe tabi eşyalarının olup olmadığının kontrolünü de yaparlar.

GÜVENLİĞİN SAĞLANMASI

Havaalanlarının güvenliği, 1960’larda yaşanan terörist eylemlerinin artması üzerine oldukça önem kazanmıştır. Uçağa binecek olan her yolcu metal dedektöründen geçerken, valizleri de X ray cihazlarıyla kontrol edilmektedir. Bu kontrollerin nedeni, yolcuların silah ya da patlayıcı maddeleri uçağa sokmalarının engellenmesidir. Uluslararası yolcular kimliklerinin belirlenebilmesi için pasaport taşımak zorundadırlar.

HAVA TRAFİĞİNİN KONTROLÜ

Uçakların iniş ve kalkışları hava trafik kontrolünün talimatlarına uygun gerçekleşmelidir. Aksi halde; uçaklar havada ya da yerde çarpışabilirler. Büyük havaalanlarında hava trafik kontrolünün denetleyeceği alan, bütün yönler dahil olmak üzere, yatay olarak yüzlerce kilometre ve dikey olarak binlerce metre olabilir. Uçaklar iniş izni alana dek havada daireler çizerler.

Hava trafik kontrolörleri havaalanını yukarıdan görebilecekleri bir biçimde kontrol kulesinde konumlandırılmalardır. Her bir uçağın uçuş güzergahını belirleyebilmek için bilgisayar ve her bir uçağın hareketlerini önlerindeki ekrandan takip etmelerine olanak sağlayan radarlar kullanırlar. Talimatlarını telsiz ile pilotlara bildirirler.

PİSTTE İNİŞ

Kontrol kulesi görevlileri havadaki trafiğin yanı sıra yerdeki trafiği de yönetirler.

Uçaklar pistte iner ve belirlidir kapıya doğru ilerlerler. Burada uçağın kapıları güvenli bir biçimde yerdeki trafiği de açılır. Yolcular el çantalarını alarak uçaktan ayrılırlar yönetirler, ve yaya yürüyerek ya da bir otobüsle terminal binasına giderler.