Haşhaş nedir, nasıl kullanılır? Haşhaş en çok hangi sektörde kullanmak üzere yetiştirilir? 

haşhas

Gelincikgiller familyasına ait olan haşhaşın bilimsel adı, Papaver Somniferum’dur. Halk arasında haşhaş olarak adlandırılan bu bitki, çoğunlukla tıp alanında kullanılmak üzere yetiştirilir. Uyuşturucu ilaçların üretimi için kullanılan bu bitkinin üretimi, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından takip altındadır. Kaçak olarak yetiştirilmesi yasaktır ve cezası vardır.

Ülkemizde Afyon, Uşak, Antalya, Kütahya, Isparta gibi bölgelerde çokça yetişen haşhaş bitkisinin kapsülünden, keyif verici madde olarak nitelendirilen narkotik maddeler üretilmektedir. Yasa dışı olarak üretilmemesi için TMO, çiftçinin ürettiği tüm mahsulü takip ve kontrol altında tutar. Üretilen bitkiler yalnızca TMO’ya teslim edilebilir. Çiftçi elinde yalnızca bir sonraki sene ekmek için tohum bulundurabilir. Bu tohumların yağından ise kaliteli ekmek yağı elde edilir. Bu yağ ayrıca, yemeklik ve bitkisel bir yağdır.

hashas-nedir_271015Haşhaşın kapsül şeklindeki yapısının içinde çok miktarda küçük tohum bulunur. Tohumların yüzde 40-45′ini yani yaklaşık yarısını yağ oluşturur. Tohumların yağı çıkartıldıktan sonra kalan küspe, hayvan yemi olarak kullanılır ve hayvanın sütündeki yağ oranını arttırır. Tohumların ezilmesi ve karartılması ile haşhaş susam ezilir. Ezilen haşhaş pastanelerde ve bazı evlerde ev hanımları tarafından poğaça ve kurabiyelerin üzerlerinin süslenmesinde kullanılır. Ayrıca tahin gibi pekmez ile karıştırılıp tüketilebilir.

Yazları sıcak ve kurak, kışları az yağış alan bölgelerde yetişen haşhaşın, yetişmesi çok zor değildir. Her yıl 1 defa ürün vermektedir. Haşhaş üretiminin amacı tıp sektörü içindir ki neredeyse tüm mahsulün yüzde 90’ı bu alanda kullanılmaktadır. Haşhaşın ana vatanı Doğu Akdeniz’dir. Ülkemiz haşhaş üretiminde Hindistan’dan sonra ikinci sırada yer alarak bu ürünün yüksek miktarda ihracatını da gerçekleştirmektedir. Yaklaşık 50 farklı türü bulunan haşhaşın 30 kadar türü Türkiye’de yetişmektedir.