Beyninizi ne kadar çalıştırırsanız o kadar iyi bir performans sergiler. Beyin jimnastiği yapmanıza şart değildir; bu etkinlikler az çok keyiflidir ve terletmez. Beyninizi kamçılayan bu oyunlar sözel, görsel, konsantrasyon, stratejik veya kombinasyon temellidir. Tüm bu aktiviteler, beyninizin daha verimli işlemesine yardımcı olur.

hafizayi-guclendiren-oyunlar_646x340

Sözel
Mayo Clinic, hafızanızın güçlenmesine yardım ettiğini belirterek çapraz bulmacayı önermektedir. Adam asmaca gibi boşluk tamamlama esasına dayanan sözcük oyunları da çapraz bulmaca gibi uyarıcı olabilmektedir. Bilgisayar veya video oyunlarını tercih ediyor iseniz, beyninizin sözel aktivitelerden sorumlu alanlarını çalıştıracak oyunları araştırın. Visuwords gibi online sözlükleri kullanın. 2009’da Time’ın Top 50 listesine giren bu site, arama çubuğuna girdiğiniz herhangi bir anlamlı kelimeden grafik sözcük kümeleri oluşturuyor. Harf ve resimleri kullanarak yarım sözcüğü veya deyimi tamamlama esasına dayalı görsel bulmacaları ve sözcük çağrıştırma oyunlarını deneyin. Kronometre tutmak, yanıtı en kısa sürede bulmak için konsantre olmanıza yardımcı olacaktır.

Konsantrasyon
Bir zamanların popüler TV şovu “Concentration” şu anda gösterilmiyor, ancak konsantre olma becerilerinizi geliştirecek birçok farklı oyun bulabilirsiniz. Klasik fal açma oyunu olan Solitaire, kart yığınlarınızı oluştururken destedeki diğer kartların sırasını aklınızda tutmanızı gerektirir. Mahjongg ve briç de benzer becerileri gerektirir. Blackjack ise iskambil kağıtlarıyla oynanan hafıza oyunlarının doruk noktasıdır. Kumar alışkanlığınız olmasa da Blackjack ile kartların sırasını ve kazanmak için muhtemel kombinasyonları düşünürken beyniniz güzel bir egzersiz yapmış olur. Bejeweled gibi eşleme oyunları ve bunun çeşitli varyasyonları da mükemmel seçimlerdir. Saatler sürecek bir keyif ve mental uyarılma için Simon’ı deneyin. Bu popüler el oyunu, renklerin ve müzik tınılarının sırasını tekrarlayabilmenizi gerektirir. Siz oynadıkça oyunun hızı ve karmaşıklığı da artar. Oyun seti olarak mağazalarda bulmak artık biraz zor, ancak istediğiniz zaman internet üzerinden oynayabilirsiniz.

Görsel-Hacimsel
Çocukken oynamaktan keyif aldığınız gizli nesne oyunları, beyniniz için çok faydalıdır. Kelime Bulmaca’yı deneyin. Bu gizli sözcük oyunu, harf yığınlarından oluşan bir tablonun içinde düz, ters, aşağıdan yukarıya veya çaprazlama halde saklı bulunan kelimeleri bulup yuvarlak içine almanızı gerektirir. Sudoku, mantık oyunları ve yap-boz gibi bulmacalar, beyninizin görsel ve hacimsel algılama yapan bölümleri için uyarıcı çalışmalardır. Hali hazırda oldukça kalabalıklaşan yaşı ilerlemiş grupta değilseniz, Eons sitesini ziyaret edin. Günlük yap-boz, Bejeweled 2 ve Shapi Shifter gibi ücretsiz görsel-hacimsel oyunlarla beyninizi çalıştırın. Siteye kaydolursanız ilerlemenizi izleyebilir ve sevdiğiniz oyunları indirebilirsiniz. Bu site, ustalık seviyenize göre size yeni oyunlar da önermekte.