gunes

Güneş, kendi adiyla anilan sistemin merkezindedir. Güneş’in Yuzey sıcaklığı yaklasik 5500 derece, merkez sıcaklığı ise en az 15 milyon derecedir. Çapi Dunya’nin çapinin 109 kati, Dunya’ya. olan uzakligi ise Dunya’nin çapinin 215 katidir. Kutlesi, butun gezegenlerin toplam kutlesinin 743, Dunya’nin kutlesinin ise 330.000 katidir. Butun Güneş Sistemi’nin ve tabii ki Dunya’daki hayatin enerji kaynagidir.

Güneş’in Dunya’miza uzakligi, Güneş’in buyuklugu, Güneş‘teki reaksiyonlarin gucu hep çok ince hesaplara baglidir. Bizim de yasamimiz bu çok ince hesaplarla belirlenmistir. Tum bu degerlerdeki çok ufak bir degisiklik bile Dunya’daki hayatin yok olmasina sebep olacaktir. Tum bu kritik degerlerin hem yaratilmasi, hem de devam ettirilmesi bizim hayatimizin olmazsa olmaz sartlarindandir. Güneş’in hem kendi ekseninde, hem de bir dogrultuya göre hareketi; Dunya’nin ise kendi ekseninde, Güneş’in etrafinda, Güneş’e bagli olarak, Ay’dan etkilenerek birçok farkli hareketi vardir. Bu çok hizli hareketlerin tumunde Dunya’miz Güneş sistemiyle, galaksisiyle hep yepyeni, her biri öncekinden farkli bir konumda bulunmaktadir. İste tum bu çok hizli, çok ince hareketlerin hiçbiri bizim Güneş’e göre konumumuzu etkilemez, Dunya’daki hayatin yok olmasina sebep olmaz.

Hayatin olusmasi için mutlaka Karbon bazli molekullere ihtiyaç vardir. Karbon bazli molekuller ise sadece –20 °C ile +120 °C derece arasinda olusabilmektedirler. Evren’de ise yildizlarin içindeki milyarlarca derecedeki sıcaklıktan, mutlak sifir noktası olan –273.15 ° derece ye kadar çok genis bir Sıcaklık araligi mevcuttur. Sadece Karbon bazli molekullerin olusmasi için gerekli sıcaklık araliginin olusturdugu dilim, mevcut sicaklik farkliliklarinda yuz binde birlik bir dilim bile degildir. Dunya mevcut isisini koruyamayip kisa bir sure için bile içinde bulundugu sıcaklık diliminden çiksaydi, Dunya’mizdaki hayat son bulurdu. Neyseki Yaraticimiz her an ihtiyaçlarimizin farkindadir ve her an her sey O’nun kontrolundedir.

Güneş’teki Oluşumlar
Yaklasik 150 milyon kilometre mesafeden Güneş, Dunya’daki hayatin mumkun olmasini saglamaktadir. Saatte 1000 kilometre hizla giden bir uçaga binsek 17 yilda bile ulasamayacagimiz bir mesafedir bu. Yuzeyindeki sıcaklık 5500 bin derece olan Güneş’in merkezindeki sıcaklığı 15 milyon derecedir. Alev Alev gazdan olusan bu kurenin yuzeyinde bile hayat duşunulemez. Oysa mevcut uzakliga yerlestirilince Güneş, Dunya’mizin en yakin dostu, hayatimizin kaynagi olmustur.

Güneşin enerjisi, 15 milyon K(Kelvin) sıcaklıktaki ve yeryuzu Atmosfer basincindan milyarlarca kez fazla olan cekirdegindeki, hidrojenin helyuma donusmesinden kaynaklanir.