Güneşte fazla kalmanın zararlarını birçoğumuz biliriz. Peki, güneş ışığı faydalı mıdır? Güneş ışığının faydaları nelerdir?

rectify-your-own-self-first-then-others

Güneş ışığı her yere yayılır fakat insan derisine temas etmedikçe faydalarından yararlanmak zordur. Güneş ışığından yararlanmak için dışarı çıkmak güneşin altında durmak gerekmektedir. Tabii ki güneşin altında uzun süre ve korunmasız bulunulmamalıdır. Güneşin altında belirli önlemleri alarak durulduğunda güneş ışığının faydalarından yararlanmak mümkündür. Güneş ışığı psikolojik olarak da insanı rahatlatır. Aydınlık ve açık havalarda, pozitif enerjinin daha yoğun olduğu saptanmıştır.

Güneş ışığı faydaları şöyledir;

* Güneş ışığı D vitamini içerir ve D vitamini ihtiyacımızı karşılar. D vitamini insan için oldukça önemli bir vitamindir ve tek kaynağı güneştir. D vitamini güneş ışınlarının insan derisine temas etmesi ile insanda salgılanmaya başlar. D vitamini eksikliği bağışıklık sisteminde sorunlara neden olabilir ve metabolizmanın da yavaşlamasına neden olabilir. Bu nedenle yaz aylarında, kontrollü biçimde güneş ışığından yararlanmakta fayda vardır.

gunes-isigi1_100515* Güneş ışığı Kas ve kemik sistemini daha sağlıklı olmasını sağlar. Kemik erimesi veya diğer kemik hastalıklarının oluşmasını engeller.

* Güneş ışığı bünyesinde melatonin barınır. Bu sayede uykusuzluğa iyi gelir ve rahat bir şekilde uyumaya yardımcı olur.

* Güneş ışınları vücutta kalsiyum ihtiyacının bir kısmını sağlamaya yardımcı olur.

* Güneş ışığı sayesinde romatizma, kas ve eklem ağrıları azalır.

* Metabolizmayı hızlandırır ve vücuda direnç sağlar. Enerji verir. Yorgunluğu önler.

* Böbreklere fayda sağlar. Karaciğer için de faydalıdır.

* Depresyona, strese karşı da fayda sağlar. Ruhsal ve sinirsel bozuklukların engellenmesine yardım eder.

Çocuklar ve bebekler için de güneş ışığı çok faydalıdır. İskelet ve kas sistemlerinin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve D vitaminlerinin karşılanması için çocukların da güneş ışığı alması gerekir. Ancak çocukları ve bebekleri de güneşin zararlı etkilerinden korumak gerekir. Güneş ışınlarının en yoğun olduğu saatlerde bebeklerin güneş altında tutulmaması gerekmektedir. Çocukların uzun süre güneş altında beklemesi güneş çarpmalarına neden olabilir bu yüzden dikkatli davranmak gerekmektedir.

Yetişkinlerin güneş ışınlarından faydalanabilmesi için günde 15-20 dakika güneş altında kalmaları yeterli olacaktır. Beyaz tenli olanların güneş altında beklerken dikkatli olmalarında fayda vardır. Güneş kremi sürmek ve daha uzun vakitler güneş altında kalmak gerekiyorsa gözlük ve şapka gibi aksesuarlar kullanılabilir.