Göz sulanması, tıpta epifora adı ile adlandırılır. Göz sulanmasının birçok nedeni ve tedavi yöntemleri mevcuttur.

Gözün zararlı dış etmenlerden korunması ve gözün berraklığının, kayganlığının sağlanması için gözyaşına ihtiyacı vardır.

Gözyaşlarının ihtiyaçtan az üretilmesi durumunda göz kuruluğu meydana gelirken göz kapaklarından taşacak kadar fazla üretilmesinde ise göz sulanması meydana gelmektedir.

GÖZ SULANMASININ NEDENLERİ

Göze kaçan yabancı cisimler, göz ve göz kapağındaki bozukluklar, göz içinde iltihaplanma, nezle, özellikle çocuklarda göz tansiyonu yüksekliği ve gözyaşı kanallarındaki darlık ya da tıkanmalar göz sulanmasına neden olabilir.

Ayrıca; ağlama, heyecan, yorgunluk, sıcak, soğuk ya da ışık da gözün yaşarmasına neden olabilmektedir.

HAYAT KALİTESİNİ ETKİLER

Bu durum sağlık açısından çok ciddi görünmese de hayat kalitesini olumsuz etkileyen bir sorundur. Bu sorunu yaşayanlar her ortamda ellerinde mendille gözlerini sürekli silmek ve meraklı gözlere ağlamadıklarını açıklamak zorunda kalmaktadırlar.

Bu yüzden siz de bu sorunu yaşıyorsanız en kısa sürede tedavi olmanız gerekir.

TEDAVİ YÖNTEMİ

Göz sulanması ve beraberindeki diğer olumsuzluklar bazı göz hastalıklarının habercisi olabilirler. Bu göz hastalıklarının başında göz yaşı tıkanıklıkları, göze yabancı cisim kaçmaları ve uzun süre gözde kalıp dışarı atılamamaları, göz enfeksiyonları, alerjik hastalıklar, lens kullanılıyorsa göze uygun olmamasından kaynaklanan sorunlar, göz kuruluğu sayılabilir. Bu konunun belirtisi olduğu en önemli ve riskli göz hastalığı ise yeni doğmuş bebeklerde göz tansiyonudur. Bebeklerde göz kanalları ilk senede gelişir fakat gözlerde aşırı sulanma oluyorsa mutlaka bir göz hekimine muayene olmak gerekir. Gözlerimizde devamlı olarak kaşıntı meydana geliyorsa gözlerimizi kesinlikle ovalamamalı ve kaşımamalıyız. Bu kaşıntı göz kuruluğu ve göz kapağı hastalıklarına işaret ediyor olabilir. Gündelik hayatımızı olumsuz etkileyecek boyutta sürekli devam eden bir kaşıntı varsa kendimiz tedavi yoluna gitmemeliyiz. Mutlaka bir hekime danışmalıyız.