Hatırlamayı kolaylaştırmak için yapabileceğiniz bir şey var mı diye merak ediyorsanız, şanslısınız. Fazlaca oyun onamak, görsel hafızayı geliştirmenize yardım eder. Çoğunu yalnız da oynayabilirsiniz, ancak bir başkası ile oynarsanız çok daha eğlenceli olacaktır. Eğer oynayacak başka bir kişi varsa, arkadaşça rekabetin sağlayacağı atmosfer performansınızı arttıracaktır.

gorsel-hafizayi-gelistiren-oyunlar_646x340

Kim’in Oyunu
Bu oyun adını, ilk kez anlatıldığı eser olan Rudlard Kipling’in “Kim” adlı kitabından almaktadır. Oyuna ilk zamanlar “Mücevher Oyunu” denmesine rağmen istediğiniz nesne ile oynamakta serbestsiniz. Bir miktar objeyi elinize alıp belirli bir süre, genellikle bir ya da iki dakika gösterirsiniz ve ardından onları saklayarak oyunculardan objelerin detayları hakkında hatırlayabildikleri ölçüde bilgi vermelerini istersiniz. Ya da nesnelerden birini alıp ayırırsınız ve oyunculara hangi objenin eksik olduğunu sorarsınız. Başlangıçta sadece objelerin sayısını ve birkaçının detaylarını hatırlayacaksınız, ancak pratik ile kendinizi geliştirdiğinizi göreceksiniz. Oyundan oyuna kullandığınız objeleri değiştirmeyi ve her oyunda farklı objeler kullanmayı aklınızdan çıkarmayın.

Hafıza Kartları
Çok sayıda kartı kapalı biçimde masaya sıralarsınız. Her oyuncu sırası geldiğinde eşleşen çifti bulmak için iki kart açar. Başarırlarsa iki kart daha açarlar ve eşleştiremeyene dek devam ederler. Eşleşen kart açmadığında diğer oyuncunun sırası gelir. Bunu normal iskambil kağıtlarıyla iki sıra hazırlayarak oynayabilirsiniz. (Örneğin Kupa 8 ile Karo 8 eş kabul edilir). Ya da bu oyun için özel olarak üretilmiş kartları satın alıp onlarla da oynayabilirsiniz. Ayrıca kendi seçeceğiniz resimlerden çıktı alarak kendi kart setinizi de hazırlayabilirsiniz.

Model kalıpları
Bir kartonu dikdörtgen biçiminde kesip üzerine 12 kare olacak biçimde kutucuklar çizin. Bunlardan siz dahil her oyuncu için bir adet hazırlayın. Birini kendinize alarak her oyuncuya dağıtın. Kendi kartonunuzun üzerindeki kutucuklara rastgele işaretler koyun. Çizdiğiniz kartonunuzu bir iki dakika diğer oyunculara gösterin ve saklayarak sizinkiyle aynı karelere işaret koymalarını isteyin. Oyunun zorluk derecesini artırmak için kartonun üzerine daha fazla kutucuk çizerek işaretlemeyi farklı renkte yapabilirsiniz.

Resim Karşılaştırma
Oyunculara, birbirine çok benzeyen ama aynı olmayan iki resim gösterin ve hangi detayların farklı olduğunu bulmalarını isteyin. Kendi resimlerinizi hazırlamak isterseniz resim düzenleme programına ihtiyacınız olacaktır; ayrıca bulmaca dergileri ve benzer yayınlarda bu oyun için hazırlanmış resimleri de araştırabilirsiniz.