Şimşek çakması ve yıldırım düşmesi olarak adlandırılan olaylarda, bu olayların gerçekleşmesinden bir süre sonra duyulan ve patlamaya benzeyen yüksek şiddetli ses gök gürültüsü olarak adlandırılır. Gök gürültüsünün meydana gelmesi için şimşek veya yıldırım olaylarından birisinin yaşanması gerekmektedir.

b_4849Maddeler sürtünme yoluyla elektrik yükü ile yüklenebilirler. Şimşek ve yıldırım da bulutlarda bulunan buz kristallerinin sürtünmeleri sonucunda meydana gelen elektriksel yüklerden kaynaklanmaktadır. Bu elektriksel yüklerin şimşek çakmasına sebep olması için bulutların uç kısımlarındaki sıcaklık değerinin 28 °C değerine yükselmesi ve bulut içerisinde buz kristalleri ve su damlacıklarının aynı anda bulunması gerekmektedir. Bulut içerisinde sıcaklığın -20 °C civarında olduğu bölümde artı (+) elektrik yüklü, bulut içerisindeki 0 ila 10 °C civarında sıcaklığa sahip bölgede ise eksi (-) elektrik yüklü bir merkez olduğu bilinmektedir.

Gök Gürültüsü Ne Zaman Olur?

Bulutlarda meydana elen elektriksel yüklenme belirli bir seviyeye ulaştığında eksi yüklü merkezden artı yüklü merkeze elektrik enerjisi akışı meydana gelir. Şimşekte bu enerji boşalması iki farklı bulut arasında ya da çok büyük hacimli bir bulutun iki farklı bölgesi arasında gerçekleşebilir. Yıldırım olayında ise elektrik boşalımı, bulut ile yeryüzü arasında gerçekleşir. Gök gürültüsü de bu enerji boşalımlarından herhangi birisi meydana geldiği sırada havada ani bir şekilde genleşme meydana gelmesi ile olur.

Gök Gürültüsü Nasıl Olur?

Şimşek ve yıldırım olaylarında, milyonlarca volta ulaşabilen yüksek gerilim normalde iletken olmayan havayı iletken hale getirir. Bu esnada ani bir şekilde ısınan hava, çok hızlı bir şekilde genleşir. Havanın bu ani genleşmesinin yarattığı titreşim dalgaları gök gürültüsünü oluşturur. Üst üste binen ses dalgalarından dolayı gök gürültüsü bir patlama şeklinde ve çok şiddetli bir şekilde duyulur. Gök gürültüsünün oluşumu, kamyon lastiği patladığında çıkan aşırı şiddetli sese benzetilebilir. Bu durumda da havanın ani bir şekilde genleşmesinden dolayı çok şiddetli bir ses duyulur.