İngiliz matematik eğitimcisi ve filozof George Boole, Google Doodle’a konuk oldu. Peki, Doodle olan George Boole kimdir?

George_Boole_color

Google, tarihte iz bırakanları Doodle yapmaya devam ediyor. 29 Ekim tarihinde Cumhuriyet Bayramı’nı Doodle yapan Google, bugün de İngiliz matematik eğitimcisi ve filozof George Boole için Doodle hazırladı. George Boole 200. Doğum günü için Doodle hazırlayan Google, kullandığı animasyon ile dikkat çekiyor.

George Boole kimdir?

George Boole, 2 Kasım 1815 günü dünyaya gelmiş ve matematik alanında önemli ilerlemeler kaydetti. George Boole, yirmi yaşına gelince bir özel okul açtı. Burada matematik öğretmesi gerekiyordu.

George Boole, Abel ve Galois gibi büyüklerin kitaplarını okudu. Fazla bir matematik bilgisi olmayanların okuyup anlayamacağı kesin olarak bilinen Laplace’ın “Gök Mekaniği“ni hiç kimsenin yardımı olmadan okuyup anladı.

George Boole ayrıca Lagrange’ın “Analitik Mekanik” adlı eserini tam anladı. İlk ilmi çalışması olan değişim hesabı yayınlandı. Yine tek başına çalışmasının ürünü olan invaryantları keşfetti. Zaten bu invaryantlar olmasaydı; rölativite (bağlılık) kuramı olmazdı.

George Boole, 1848 yılında “Mantığın Matematik Analizi” adlı bir çalışması yayınlandı. Bu eser matematikte yeni bir çığır açtı.

GOOGLE

George Boole, 1864’te bir gün evinden okula kadar olan iki millik yolu ağır bir yağmur altında yürümek zorunda kaldı ve ıslak elbiseleriyle ders verdi. Bunun neticesinde ağır bir soğuk algınlığı ve akciğer hastalığı oldu. George Boole, 8 Aralık 1864’te İrlanda, County Cork’un Ballintemple kasabasında hayata gözlerini yumdu.

Boole’un yaşadığı dönemde, bir dergide adamın olmadığı sürece bir çalışmanın yayınlatılması olanaksızdı. Boole, bu bakımdan şanslıydı. Çünkü, 1837 yılında, İskoçya’lı D. F. Gregory adında bir matematikçi, “Cambridge Mathematical Journal” adında bir dergi çıkarıyordu. Boole, derginin müdürüne çalışmalarının birkaçını verdi. Gregory bu çalışmaların orijinalliğini ve yazış biçimini çok beğendi. Yazıları yayınladı. Böylece, iki matematikçi arasında dostça bir arkadaşlık ve mektuplaşmalar hayatı boyunca sürdü. Modern cebir kavramı, Peacock, Herschel, De Morgan, Dabbage, Gregory ve Boole sayesinde yerini aldı. Boole, sembol ve işlemleri kullandı. de Morgan’ın hem hayranı ve hem de büyük bir dostuydu. İngiltere’deki büyük matematikçilerle ya kendisi doğrudan ya da mektupla haberleşiyordu. 1848 yılında “Mantığın Matematik Analizi” adlı bir çalışması yayınlandı. Bu eser matematikte yeni bir çığır açmış ve Boole da kesin bir üne kavuşmuştu. Bu broşür, de Morgan’ın da takdirlerini topladı. Bu eser, bundan altı yıl sonra ortaya çıkacak olan bir çalışmanın müjdecisi olacaktı. 1849 yılında matematik profesörü olan Boole’un 1854 yılında, mantık ve olasılıklar üzerine büyük bir eseri yayınlandı. İki-değerli Aristoteles mantığını matematiksel temellere oturtan simgesel mantığı yaratmışttı. Buna Boole mantığı, Boole cebiri, matematiksel mantık, simgesel mantık, vb adlar verilmektedir. George Boole’un bahası ayakkabı tamircisiydi, ama matematikle ve optik cihaz yapımıyla ilgileniyordu. Bu merakı, 15 yaşındayken matematik konusunda sağlam bir temele sahip olmuş, kendi kendine Latince, Yunanca, Fransızca ve Almanca öğrenmiş olan oğluna da geçmişti. 1849’da, üniversite mezunu olmamasına rağmen, Cork’taki Queen’s College’da matematik profesörü oldu. 1857’de prestijli Kraliyet Cemiyeti’nin üyesi oldu. Cork’ta 50 matematik makalesi ve dört kitap yazdı, Boole cehirini geliştirdi. Bu cebirde, mantıksal önermeler cebir denklemleriyle temsil edilir; 0 ve 1 rakamları da ‘doğru’ ve ‘yanlış’ı temsil eder. Günümüz modern bilgisayarlarının işleyişinde Boole cebiri temel alınır.

George Boole 200. Doğum Günü George Boole, Google Doodle, 2 Kasım Pazartesi günü görünür matematikçi, 2015 Bugün George Boole adı Google arama motorunun ana sayfasında günlük yaşatılır kim bilmiyorum Birçok. Cebirsel notasyonu Google logosunu canlandırmak için ortaya çıktı. Ancak, Google gösterim X arasında renk dayanak, Y, DEĞİL, OR, AND veya XOR kalır. George Boole, hesabın dünyasında fikir ve buluşları bir sürü verir bir rakam doğum anısına bir parçasıdır. Boole matematik kitap yazmıştır parlak bir ruhtur. Düşünce Kanunlar bir incelenmesi: 1854 adını simgeleyen bir kitap yayınladı. Yaş 39 yaş, çalışamayacak kadar yaşlı olduğu söylenebilir. Boole düşünceler önerme ve basit terimlerle aracılığıyla döktü. Elementlerin (örtük veya niyet önermeleriyle içerdiği anlam olmadan tamamen keyfi,) K belirtilmemiş set K +, X açısından temsil postulatlar a, b, c, …, ve a + b ve axb ( ) ab kısaltılmış olabilir her operasyon + X K sebesai iki eleman) uygulanır, çünkü “ikili” + X (belirtilmeyen iki ikili operasyonların bir sonucudur. Sekiz kategoride kategorize edilebilir 10 önerme bulunmaktadır: Bir. Varsa a ve b seti K, daha sonra a + b kümesi girmek K vardır Ben b. A ve b kümesinde K olan varsa, o zaman set ab K girmek II. A + Z = a her eleman bir için de geçerlidir, böylece Z unsuru vardır. II, b. Au = a her eleman bir için de geçerlidir, böylece U unsuru vardır. III. a + b = b + a III, b. ab = ba IV. a + bc = (a + b), (a + c) IV, b. a (b + c) = ab + ac V. her elemanın a = U ve aa ‘a + böylece’ = Z bir içerdiği eleman için VI. Grup K en az iki farklı elemanlar vardır