Ödem, özellikle gebe kadınların korkulu rüyasıdır. Genelde hamileliğin son dönemlerinde ortaya çıkar. Hamileliğin başlaması ile birlikte kendine dikkat etmeyen anne adaylarında bir takım kilolar meydana gelebilir. Bu kilolar her ay daha hızlı bir şekilde artış göstermektedir.

Ödemin vücuttaki en büyük belirtisi ayak ve ellerde görülebilen şişkinliklerdir. Bu yüzde de görülebilir hatta bacaklarda da rastlanabilir. Esasen ödem, her kişide farklı şekillerde görülür. Ödem gebeliğin son aylarında baş gösteren bir durumdur. Gebeliğin sekizinci ayına girildiği zaman bu durumu yaşama şansınız oldukça yüksektir.

  • Temel beslenmede sağlıklı ve lifli içeren gıdaları tüketmeniz sizin daha sağlıklı bir gebelik süreci yaşamanıza yardımcı olacaktır.
  • Unlu ve tahıllı yiyecekler çok fazla kilo yapan gıdalardır. Çok fazla un, şeker, yağ, tuz, tüketilmemeli. Bu hızlı bir şekilde kilo almanızı sağlayacak ve ödem oluşumuna vesile olacaktır.
  • Daha ziyade meyve içeren gıdalar tüketiniz ve elinizden geldiğince gebelikte bol miktarda su tüketmeye dikkat ediniz. Su az alınmamalı. Bu; durum bebeğin su kesesinde rahat hareket etmesini engelleyebilir. Bu yüzden su içmek oldukça mühimdir.
  • Ödemi engellemek için yeşil sebzeleri daha fazla tüketmelisiniz. Marul, maydanoz, kara-yeşil lahana, brokoli, enginar, pancar, buğday çimi, tere otu, dereotu, nane otu, ıspanak, pazı kısacası D vitamini yoğun olan gıdalar ödemi oldukça azaltır. Çok fazla ekmek yemek yerine kepekli ekmek yemek ideal bir seçim olacaktır.

Süt ve süt ürünleri, balık, kırmızı et ve ceviz gebeliğin son aylarında biraz daha azaltılabilir. Normalde gebeliğin ilk beş ayında bu saydığımız besinleri çokça tüketmeniz gerekiyor. Fakat son aylarda kilo alımını engelleyebilmek adına için biraz daha azaltmada mutlak faydalar göreceksiniz.

Gebelikte ödem belirtileri nelerdir nasıl önlenir hakkında detaylı bilgileri verdik. Gebelikte sağlıklı beslenmek oldukça mühimdir. Çok fazla ödem oluşumu, bebeğin anne karnında zehirlenerek ölmesine dahi neden olabilecek ciddi bir durumdur. Genelde son aylarda bebeğini kaybeden birçok anne adayı görülebilmektedir. Bunun sebebi ödemin çok hızlı ilerlemesi ve hareketlerde yavaşlama görülmesinden kaynaklanabilir. Ödem hem size hem de bebeğinize zarar verir. Bu yüzden daha rahat hareket etmek için sağlıklı beslenin spor yapın.