Gebeliğin en büyük belirtilerinden biri mide bulantıları olarak öne çıkar. Bu bulantılar gebeliğin başlangıcından itibaren ilk 5 ay devam eder. Şiddetli zamanlarda kusmalar meydana gelir. Gebeler için bu durum çekilmez bir haldir. Anne adayı yediklerinden zevk almaz, mide bulantılarından yakınır. Yediklerinin tadından bir şey anlamaz aksine tüm besinleri çıkartmak ister. Yedikleri en küçük şey midesini bulandırmaya yeterlidir. Mide hassasiyeti durumu gebeliğin ilk aylarında hızlı bir şekilde devam eder. Mide bulantılarını hafifletmek için çoğu anne adayı doktorun verdiği bulantı hapları ile bu süreci atlatmaya çalışır.

Gebelikte Mide Bulantıları Nasıl Geçer?

  • Gebeler, dışarı çıktığında mide bulantıları yaratabilecek ortamlardan uzak durmalıdır. Bu bir yemekhane, lokanta veya restoran olabilir. Bir de açıkta satılan besinleri yemek yapacağı en büyük hatalardan olur.
  • Sigara veya tütün mamulleri tüketen kişilerin yanında durmak hem zarar görmenize hem de ağır kokudan dolayı mide bulantıları yaşamanıza neden olur. Bu yüzden sigara içenlerden hatta o çevrelerden uzak durarak temiz bir yerde bulunmayı tercih etmelisiniz.
  • Kalabalık ortamlarda olmak, otobüslere binmek mide bulantınızı arttırır. Eğer acil bir yere gitme ihtiyacı duyarsanız, varsa kendi şahsi aracınızla veya taksiyle gitmeniz daha sağlıklı olacaktır.
  • Dışarıya çıktığınızda yanınızda su, ıslak mendil, hekimin verdiği ilaçları ve selpak mendilinizi bulundurun. Bir de mide bulantısını azaltmak için tuzlu krakerleri çantanızda bulundurmak iyi bir fikir olabilir. Eğer dışarıda değil, evde iseniz yoğurt tüketmek mide bulantınızı hafifletebilir. Rahat bir uyku için de ayran veya kefir ideal bir içecektir.

Çok fazla yağlı gıdalar mide bulantınızın artmasına sebep olabilir. Bu nedenle kızartma türü yiyeceklerden uzak durulmalı, bunların yerine zengin vitamin içeren meyve ve sebzelere yönelebilirsiniz. Çok ani hareketler yapmak; gebelikte mide bulantılarına sebep olabilir. Bu yüzden ani hareketler yapmayın daha sakin bir hayat yaşamayı deneyin. Siz rahat oldukça bebek de kendini iyi hissedecektir. Gebelikte mide bulantıları nasıl geçer diyenlerdenseniz bu sizin biraz da iradenize bağlı bir durumdur.