Gebelikte baş ağrılarının sebepleri nelerdir ve doğal yollarla baş ağrıları nasıl giderilir bu konuda sizi makalemizde aydınlatacağız. Gebelik yorucu ve sıkıntılı bir fiziksel durumdur. Baş, karın, rahim ve yumurtalık bölgelerinde ağrılar, kulakta çınlama, baş dönmesi el ve ayak şişmesi, mide bulantıları, saç dökülmeleri hatta diş çürümeleri gibi değişik belirtiler ortaya çıkabilir. Baş ağrılarının en büyük başlangıcı gebeliğin oluşum süreci ile alakalıdır. Rahim duvarına yerleşen bebek yerleşirken anne adayında bir takım ağrılara hatta kanamalara yol açabilir.

Gebelikte yaşanabilecek bir takım sıkıntı yersiz gerginlikler baş ağrılarına sebep olabilir. Doğal yolla atlatmanız için kendiniz iyi hissedebileceğiniz işlerle meşgul olabilirsiniz. Sevdiğiniz bir filmi izlerken sizi rahatlatacak bitki çayları içebilirsiniz. Anason, papatya, adaçayı, kızılcık, kuşburnu, melisa, nane, ıhlamur gibi çaylar bağışıklık kazandıran ve bol miktarda mineral ve vitamine sahip çaylardır.

Gebelikte Baş Ağrısı

Ihlamur hamilelikte en faydalı çaylar arasındadır. Her gün demleyip düzenli olarak içebilirsiniz. Bu sizi hem koruyacak hem de dirence destek olacaktır. Ihlamur çayı ile geçemeyen baş ağrılarından kurtulabilirsiniz. Çam terebentin yağını ince bir tüle sürerek ağrıyan başınızda bekletin. Bu yağ da var olan ağrınızı azaltacaktır.

Kırmızı pancar tüketmek, baş ağrıları için ideal içerikli lifli bir besindir. Temiz hava, gebelikte en çok ihtiyaç duyduğunuz oksijeni barındırır. Temiz hava alan kişinin kolay kolay başı ağrımaz hatta baş ağrısı varsa sür’atle geçer. Gebelikte sağlıksız beslenmek de baş ağrılarına neden olabilir. Bir de gebelik süreci anne adayında stres yarattığından baş ağrılarına neden olabilmektedir. Gebelikte baş ağrılarını giderme yöntemleri stresten uzak durmaktır.