Günümüzde birçok sürücü, çeşitli nedenlerle sahip olduğu aracın daha güçlü olmasını ve daha hızlı tepkiler vermesini arzu ediyor ve bu doğrultuda da en ucuz ve zararsız olabilecek şekilde aracını modifiye etme yoluna gidiyor. Chip tuning veya Remapping uygulamaları birçok kişi için korkutucu olsa da belli oranlarda güç ve tork artışı sağlandığı zaman araç sahibini memnun edebiliyor. Biz de halen bu doğrultuda kendi aracımıza uygulattığımız Remapping uygulamasının testlerini gerçekleştiriyoruz.
Diğer taraftan farklı adlara sahip olsa da genellikle “Gaz Tepkisi Arttırıcı” olarak bilinen ve oldukça da merak edilen bu uygulamanın yapıldığı herhangi bir aracı kullanmadık ancak kullanan bazı kişilerle iletişimimiz olmuştu. Test için uzun vadeli bir kullanıma gerek olmadığını düşündüğümüz bu tip bir ürün tarafımıza temin edilirse Remapping uygulaması yapılmamış bir başka aracımızda test etmeyi de arzu ediyoruz. Henüz deneme fırsatı bulamadığımız bu ürünü ise size çeşitli görüşmelerimiz ve araştırmalarımızla beraber nasıl bir çalışma prensibine sahip olduğunu teknik açıdan anlatmak istiyoruz.
Gaz tepkisi arttırıcı nedir?

Gaz tepkisi arttırıcı olarak adlandırdığımız cihaz Pedal Booster, Pedal Commander, Throttle Booster, Throttle Controller, Sprint Booster veya Pedal Box adlarıyla satılıyor ve başka markalar da mevcut. Gaz tepkisini arttıran etkisi belirtilse de aparatın kesinlikle beygir gücünü ve torku yükselttiğini iddia etmiyor. Yani bunu açık bir şekilde zaten satışı yapan firmalar da net bir şekilde belirtiyorlar. Burada esas amaç gaz pedalının tepkisini yükseltmek ve bu sayede performans hissini ve getirisini artırabilmek. Ayrıca gaz tepkisinin artmasıyla özellikle turbo araçlarda en alt devirlerde karşılaşılan güç ve tork azlığının yani turbo boşluğunun (Turbo Lag) azaltıldığı iddia ediliyor.

Gaz tepkisi arttırıcı nasıl çalışıyor?

Her şeyden önce bu aparat sadece “Drive by Wire” olarak adlandırılan ve mekanik gaz teli yerine bilgisayar kontrollü olarak gaz komutlarını kontrol eden yeni nesil, ECU yani motor beynine sahip araçlarda kullanılabiliyor. Yani mekanik bir sistem değil ve işleyiş tamamen elektronik olarak gerçekleşiyor.

Montajı araç marka ve modeline göre değişiklik gösterse de genel anlamda oldukça kolay bir şekilde yapılabiliyor ve gaz pedalının ECU’ye bağlı olduğu Drive-by-Wire sistemi soketi yerinden sökülüyor. Ardından Gaz tepkisi arttırıcı aparatının bir tarafı gaz pedalına diğer tarafı da ECU’ya giden sokete monte ediliyor. Böylece gaz pedalına her basıldığında, komut ilk olarak Gaz tepkisi arttırıcıya ardından da değiştirilmiş bir şekilde ECU’ya gönderiliyor.

Ayrıca Gaz tepkisi arttırıcı yazılımının bulunduğu aparatı kontrol eden bir de kumanda cihazı bulunuyor ve bu cihaz üzerinden farklı modlarda gaz tepkileri ayarlanabiliyor. Bu sayede kullanım tarzına ve ihtiyaca göre istenen tepki elde edilmiş oluyor. Aşağıdaki görselden de anlaşılacağı gibi City (Şehir), Sport ve Race (Yarış) modları bulunan aparatın ayrıca Plus modu da bulunuyor ve bu sayede sürücü istediği oranı buradan ayarlayabiliyor. Yani kişiye özel oran da diyebiliriz. Ayrıca bu özel ayar seçeneği sayesinde fabrika ayarlarındaki gibi kullanılabileceğini de düşünüyoruz.
Görüleceği gibi Gaz Tepkisi Arttırıcı aslında oldukça basit bir sinyal yükseltici cihaz hatta küçük çaplı bir sinyal anfisi bile denilebilir. Burada en büyük soru “Nasıl oluyor da gaz tepkisini iyileştiriyor?” diyebiliriz.
Bu durumu araç kullanırken yaptığımız gaz hareketleri ile örnekleyelim. 
Diyelim ki yolda gidiyoruz ve ayağımız gaz pedalına %25 oranında basıyor. Bu basmanın aracın orijinal yazılımı üzerinde belli bir karşılığı var ve ona göre yakıt hava karışımı ayarlanıyor. Gaz tepkisi arttırıcı takılan bir araçta ise; %25 oranında gaza bastığımız zaman yapılan farklı ayar nedeniyle sanki gaza mesela %50 oranında basmışız gibi bir komut oluyor ve ECU’ye bu yönde bir talimat gönderiliyor.
Tabii burada şunu belirtmek gerekir, biz daha net bir şekilde belli olması açısından bu oranları verdik. Pedala %25 oranında basıp %30’luk bir ayar yapmak da mümkün. Kısacası v gaz pedalından aldığı sonuçları istenilen oranda manipüle ederek ECU’yu kandırıyor. Yani siz motor beynini, gaza o kadar da basmamanıza rağmen daha fazla bastığınıza ikna ediyorsunuz da diyebiliriz.
Tabi burada ilk akla gelen “O zaman ben kendim gaz pedalına daha fazla basarım aynı şey” de diyebilirsiniz. Aslında durum aynen böyle işliyor gibi görünse de işleri hızlandıran önemli bir detay bulunuyor. Normal bir zamanda sürücünün yapmaya karar verdiği hamle ve pedala basması sırasında az gibi görünse de aslında saliseler geçiyor olabilir. Bu durum sürücüden sürücüye mutlaka değişir ancak ortalama bir sürücü için arada kaybolan saliselerin olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.
İşte Gaz tepkisi arttırıcı tam da bu işe yarıyor ve gaza basıncaya kadar geçen sürenin bir nevi kazanılmasını sağlıyor. Öyle ki normalde %25 oranında gaz pedalına basan bir sürücü, aparat sayesinde ECU’ye olduğundan daha yüksek bir oran gönderdiği için önemli oranda bir gaz tepkisi ortaya çıkıyor. Benzer bir şekilde %5 oranında basınca da %10 oranında basmış gibi oluyor diyebiliriz. Tabi bu işlemler elektronik olarak çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştiği için de aracın tepkisinde artış oluyor.
Gaz tepkisi arttırıcı işe yarar mı?
Biz böyle bir aparatı kullanma şansı henüz bulamadık ancak kağıt üzerinde işe yarayacak gibi görünüyor. Kullananlar ise pedal hissinde bir miktar miktar fark gördüklerini belirtiyorlar. Diğer taraftan gaz pedalı komutlarının daha abartı bir şekilde ECU’ye iletilmesi bize göre yakıt tüketimini yükseltebilir. Kullananlar da bu konuda yükselttiğini düşünüyorlar ancak gaz tepkisini ölçmek için yapılan denemeler, yanılma payını yükseltiyor diyebiliriz. Bu nedenler kullanmadığımız bir ürün olduğu için kesin bir yorum yapmak istemiyoruz.
Burada bir diğer önemli nokta özellikle yağışlı, karlı ve buzlu havalarda bu tip bir aparatın şiddetinin üst düzeyde bırakılması ile ortaya çıkıyor. Bu tip hava koşullarında normalden de daha düşük gaz tepkileriyle araç kullanmak gerekirken, Gaz tepkisi arttırıcının en üst ve agresif konumda unutulması veya denenmesi, istenmeyen görüntülerin ortaya çıkmasına neden olabilir diye düşünüyoruz.
Son olarak bize göre bu aparat, günümüzde birçok araçta yer alan sürüş modlarının pratik ancak basit bir uygulaması gibi görünüyor. Örneğin BMW modellerinde Eco olarak yer alan modda gaz tepkileri ciddi şekilde azalıyor ve gaza çok da basılsa araç oldukça tepkisiz kalarak tüketim önceliği ile hareket ediyor. Sport mod seçildiğinde ise gaz tepkileri artıyor ve sürüşün daha sportif olması sağlanıyor.