AŞAMA: Hazırlık Aşaması

fasulyenin-cinlenme-asamasi-1

Bitki yetişme çalışması için gerekli olan malzemeleri (2 adet fasulye ,1 adet nohut ve 1 adet barbunya fasulye tohumları,ekim için bir kap,biraz pamuk ve bardakta bir miktar su) bir araya toplayıp ekim öncesi hazırlığımı tamamladım.
AŞAMA: Ekim Aşaması-1

fasulyenin-ekim-asamasi-1

Kabımın zeminini tamamen örtecek şekilde pamukla kapladım.
AŞAMA: Ekim Aşaması-2

fasulyenin-ekim-asamasi-2

Pamuğu serdikten sonra üzerine 1 adet nohut, 1 adet barbunya fasulye ve 2 adet beyaz fasulye tanelerini yerleştirdim.
AŞAMA: Ekim Aşaması-3

fasulyenin-ekim-asamasi-3

Tohumların üzerlerini ince bir tabaka pamukla kapattım.
AŞAMA: Ekim Aşaması-4

fasulyenin-ekim-asamasi-4

Pamuk tabakası iyice ıslanıncaya kadar su döktüm ve kabımı ışık alabilen bir yere bıraktım. Böylece ekim işlemini tamamladım.
AŞAMA: Çimlenme Aşaması

fasulyenin-cinlenme-asamasi-2

Üstlerini örten pamuğu kaldırıp baktım ve belirgin bir değişiklik olmamıştı, fasulye ve nohut tanecikleri olduğu gibi duruyordular. Yalnızca tanecikler su alıp şişmeye başlamışlardı.
AŞAMA: Çimlenme

fasulyenin-cinlenme-asamasi-3

Fasulye tanecikleri su çekmiş ve şişmişlerdi. Nohut taneciği de köklenip tutunmak için yaklaşık 1 cm uzunluğunda bir uç salmıştı.
AŞAMA: Köklenme

fasulyenin-koklenme-asamasi-1

Nohut taneciğinin ilk ucundan çıkan pörçükler iyice gelişmeye ve kök salmaya başladı. Barbunya fasulyenin ucu büyümüştü ve köklenmeye başlamak için kıvrılmıştı.Ayrıca beyaz fasulyelerde uçlanmaya başlamışlardı.
AŞAMA: Köklenme

fasulyenin-koklenme-asamasi-2

Barbunya fasulye taneciğinin ucu iyice pörçükler çıkarmış ve Nohut taneciğinin diğer ucu da pamuktan dışarı çıkarak 2 cm kadar uzayıp yapraklanmaya başladı.
AŞAMA: Fidelenme

fasulyenin-fidelenme-asamasi-1

Nohut taneciği 2 cm kadar daha uzamış, tepesinde yapraklar açmaya başlamış,gövdeden uç vermişti. 5 cm.lik bir fide olmuştu.Barbunya fasulye tanesinin kökçükleri iyice gelişmiş ve köklenmişti.Beyaz fasulye tanecikleri iyice çürüyüp eridiklerinden ve kötü koktuklarından dolayı onları alıp attım.
AŞAMA: Fidelenme

fasulyenin-fidelenme-asamasi-2

Nohut fidesinin yaprakları birbirinden ayrılarak açılmışlar gövdeden çıkan gözler dallanıp uzamaya başlamışlardı.Ucunda da yeni göz vermişti.Fidenin boyu 12 cm olmuştu.Barbunya fasulye tanesi de iyice yukarıya kalkmıştı.
AŞAMA: Fidelenme

fasulyenin-fidelenme-asamasi-3

Barbunya fasulye taneciği ikişerli yaprak açmıştı.Ortadan sürgün vermişti.Nohut taneciği büyümeye devam ediyordu,üst dallardan pörçük gibi küçücük dal parçasına benzer şeyler veriyordu.
AŞAMA: Dikim

fasulyenin-dikim-asamasi-1

Dikerken önce toprağı saksıya koydum.Sonra fideleri toprağa yerleştirdim, böylece toprağa fideleri ektim.
AŞAMA: Büyüme ve Gelişme

fasulyenin-buyume-ve-gelisme-asamasi-1

Nohut fidesi hala bir değişiklik göstermiyor sadece uzuyordu.Barbunya fasulye fidesi de yapraklarını iyice açmış ve aşağıya sarkıtmıştı.Sürgünü ise yaprak açmaya hazırlanıyordu.
AŞAMA: Büyüme ve Gelişme

fasulyenin-buyume-ve-gelisme-asamasi-2

“Barbunya fasulye fidesi sürgününü yakında yaprak açacaktı.Nohut fidesi ile beraber uzuyorlardı.” Aynı dünkü gibiydi.Çünkü; artık hep uzama devresine girmişlerdi.